Zimowy wieczór w muzeum

Zapraszamy w sobotę, 1 lutego 2020 roku, w godzinach 17.00–19.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego na spotkanie „Zimowy wieczór”. Wstęp wolny.

 

Herbata – wiecznie zielony krzew. Napar z jego szczytowych gałązek z pączkiem i dwoma leżącymi pod nim listkami pito już w starożytnych Chinach. Obecnie uprawia się ją w 42 krajach świata i jest jednym z najczęściej pitych napojów świata. W Europie po raz pierwszy wzmiankowana na początku XVII wieku jako chai catai (herbata z Chin), po półwieczu stała się napojem codziennym – najpierw w Niderlandach, a następnie we Francji i Anglii. Do Polski ta kulinarna nowinka dotarła dość szybko. Pierwsza wzmianka w polskim piśmiennictwie pojawia się w liście króla Jana Kazimierza, który prosi swoją żonę Marię Ludwikę, aby napisała mu, jak używać herbaty. Zdrowotne walory herbaty, znane od stuleci na Dalekim Wschodzie, zostały uznane również w Europie. Już w 1703 roku właściwości te opisał Tomasz Ormiński, profesor Akademii Zamojskiej. 

Dziś wiadomo, że odpowiednio dobrane i zaparzane listki herbaty mogą wspomagać leczenie niektórych chorób. Znajdują się w niej związki białkowe, garbnikowe oraz makro- i mikroelementy, jak magnez, mangan, żelazo, sód, krzem, potas, wapń, fosfor, jod, fluor i miedź. Dla nas herbata jest przede wszystkim napojem gaszącym pragnienie i rozgrzewającym, ale to także zakorzeniony w tradycji rytuał przyjacielskiego spotkania, towarzyszy nam też podczas relaksu i w momentach refleksji. 

W długi zimowy wieczór nic nam bardziej nie poprawia nastroju, jak gorący herbaciany napar, dobra lektura i muzyka. 

Na takie zimowe spotkanie zapraszają Dział Edukacji i Dział Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie. Proponujemy pakiet wiedzy o herbacie, muzykę na żywo, konkursy z nagrodami oraz pokaz parzenia i degustację herbaty.