Określ ramy czasowe by filtrować wydarzenia archiwalne lub przeglądaj je w kolejności przewijając stronę w dół.
Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Centrum Dialogu Przełomy

W ramach V edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich zapraszamy 12 maja 2018 (sobota), w godzinach 10:00 – 18:00 na wystawę stałą Centrum Dialogu Przełomy. Dodatkową atrakcją jest bezpłatne oprowadzanie po wystawie o godz. 15:00 (zbiórka w holu).

Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy to budynek (jego dach to plac Solidarności)  i muzealna ekspozycja. Budynek - odważna realizacja Roberta Koniecznego i pracowniKWK Promes  otrzymał wiele prestiżowych nagród:
- najlepsza przestrzeń publiczna w Europie w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016. To pierwsze takie wyróżnienie dla polskiego architekta,
-  I miejsce w kategorii „Kultura” oraz najwyższe wyróżnienie – tytuł World Building of the Year 2016 podczas World Architecture Festival, Berlin 2016 (Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie),
- wyróżnienie w organizowanej przez Towarzystwo Urbanistów Polskich X edycji Konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w kategorii "Nowo wykreowana przestrzeń publiczna",
- Grand Prix VI edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI.

Wystawa również została nagrodzona -  I Nagroda w XXXVII Konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016  w kategorii Wystawy historyczne i archeologiczne: wystawa stała Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.

Wchodząc do Centrum Dialogu Przełomy, zanurzamy się w przeszłość – niemal dosłownie – zagłębiamy się w „studnię historii”, w czeluść, by ujrzeć wydarzenia piękne i straszne, by poznać losy ludzi: bohaterów, prześladowców albo zwykłych zjadaczy chleba.

Ciemność i cisza, ogarniające tuż przy wejściu, mają sprzyjać poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o tożsamość, patriotyzm, o dobro i zło. Wchodzimy w przestrzeń opowiadającą o latach 1939–1989. Początek to wybuch drugiej wojny światowej, a zarazem moment, w którym Polska ponownie straciła niepodległość. Polska droga do wolności, cena, którą trzeba było za wolność zapłacić, stanowi trzon narracji wystawy. Najważniejsze eksponaty, zdjęcia, dokumenty, filmy są w warstwie głównej ekspozycji. Zwiedzający  mogą poszerzyć wiedzę, przeglądając materiały znajdujące się w  infokioskach.  Pasjonaci historii w każdej przestrzeni znajdą mapki i informacje o miejscach związanych tematycznie z opowieściami przytoczonymi na wystawie, a także biogramy osób – pozytywnych i negatywnych bohaterów swoich czasów.

Tematyka ekspozycji nie jest prosta. Wymiana myśli, stały dyskurs, prezentacja różnych punktów widzenia  – to fundament powstania Centrum Dialogu Przełomy. Historia trwa, jej ślady są wszędzie, tuż obok i setki kilometrów stąd. Centrum Dialogu Przełomy to punkt wyjścia, kierunkowskaz do najciekawszych obszarów związanych z wątkami prezentowanymi na wystawie.