Określ ramy czasowe by filtrować wydarzenia archiwalne lub przeglądaj je w kolejności przewijając stronę w dół.
Muzyka pasyjna Europy Północnej i Południowej - wykład
Muzeum Narodowe w Szczecinie
| Wały Chrobrego 3, Szczecin, Polska

W ramach Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej zapraszamy na wykład dotyczący historii muzyki pasyjnej w Europie Północnej i Południowej, który wygłoszą wspólnie Justin Hazelgrove i dr Lucia Bérešová. Wstęp wolny

Justin Hazelgrove –  podwójny obywatel Szwecji i Stanów Zjednoczonych. Obecnie zatrudniony jako pedagog chóralny w Karlskronie w Szwecji, gdzie prowadzi chłopięco – męski chór w kościele Fredrik (Fredrikskyrkan). Wcześniej pracował jako kantor w parafii Asarum w Szwecji, gdzie prowadził Asarum’s Motet Choir. Przed przeprowadzką do Szwecji był dyrektorem Muzyki Chóralnej w Catawba College w Salisbury, Karolina Północna, USA i tymczasowym dyrektorem Muzyki Chóralnej w Centenary United Methodist Church w Winston-Salem, Karolina Północna, USA. Pracował także jako asystent dyrygenta spółki Bel Canto. Uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury chóralnej – dyplom z wyróżnieniem na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Greensboro. Posiada również tytuł magistra sztuk, specjalność dyrygentura chóralna na UNCG, a licencjat w dziedzinie muzyki ukończył na College of William and Mary w Wirginii. Wykonywał dalsze badania w Międzynarodowym Centrum Chóalistyki im. Erica Ericsona (Sztokholm) i Stowarzyszeniu Szwedzkich Dyrygentów Chóralnych (Malmo).

Dr Lucia Bérešová urodziła się w Popradzie (Słowacja), aktualnie mieszka w Barcelonie. Jako dyrygentka zadebiutowała w wieku 14 lat, prowadząc Chór Effatha w Szuniawie. Ukończyła Wychowanie Muzyczne i Biologię na Uniwersytecie Preszowskim oraz Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studia doktoranckie w dyscyplinie dyrygentura odbyła w Akademii Muzycznej w Krakowie. Brała udział w licznych kursach dyrygenckich w Hiszpanii, Francji, na Węgrzech i Słowacji.

Jest dyrygentką chórów mieszanych: Cor Polifónic Sagrada Família de Barcelona, Singfonia,  Unió Coral Centre i Energia de Roca de Valles, Orfeó Joventut Terrassenca, Cor de Creu Roja de Barcelona, Tremolo Vocal Ensemble, Cor Alegre, Cor Pandamia de la Universitat de Barcelona, żeńskiego chóru Cor Alleluia de Tarragona oraz orkiestry Orchestra Tremolo.

Jest współzałożycielką i jedną z pięciu dyrygentów międzynarodowego zespołu REVOICE International Vocal Ensemble, z którym koncertuje w wielu miastach Europy: Brukseli, Berlinie, Mediolanie (EXPO 2015), Pecs, Graz, Barcelonie, Nowim Sadzie. REVOICE International Ensemble jest również chórem ambasadorskim EUROPA CANTAT.

Lucia Bérešová współpracuje z Chórem Kameralnym Mińskiego Towarzystwa Muzycznego w Mińsku Mazowieckim. Ze swoimi chórami wykonuje muzykę świecką i religijną, a cappella, a także utwory wokalno-instrumentalne, takie jak "Msza Góralska" T. Maklakiewicza, "Msza C-dur, KV 258" W. A. Mozarta, "Gloria D-dur, RV 585" A.Vivaldiego, "Requiem d-moll, op. 48l" G. Faure, "Czarodziejski Flet, KV 620" W.A. Mozarta.