Określ ramy czasowe by filtrować wydarzenia archiwalne lub przeglądaj je w kolejności przewijając stronę w dół.
SHS: „Ostatnia Wieczerza z Łekna w świetle najnowszych badań"
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Wały Chrobrego 3 | Wały Chrobrego 3

Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Szczeciński zaprasza w czwartek, 6 kwietnia 2017 roku, o godzinie 18.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie (ul. Wały Chrobrego 3), na wykład Karoliny Zalewskiej „Ostatnia Wieczerza z Łekna w świetle najnowszych badań”.

Obraz tablicowy z przedstawieniem Ostatniej Wieczerzy, eksponowany ostatnio w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Koszalinie, był pierwotnie centralną częścią tryptyku  pełniącego do lat 60-tych XX w. rolę nastawy ołtarza głównego kościoła św. Jana Chrzciciela w Łeknie (dawniej: niemieckie – Bast, polskie – Łekno).

Działania konserwatorskie, zrealizowane w 2013 r. przy tym jedynym zachowanym elemencie retabulum, zainspirowały badania nad zabytkiem, zarówno technologiczne, jak i z zakresu historii sztuki. Efektem prac były niezwykle interesujące ustalenia dotyczące dziejów obiektu,

Karolina Zalewska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Edukatorka Muzeum Narodowego w Warszawie, współpracowniczka Wydziału do spraw Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2008 r. prowadzi firmę specjalizującą się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, projektów architektonicznych i muzealnych.

wieczerza z lekna