Zima w Japonii - cykl mini wykładów

Zapraszamy na cykl mini wykładów poświęconych zimie w Japonie. O demonach, Ajnach i zimowych łowcach opowiedzą Dorota Sędlak, Grzegorz Tyliszczak i Michał Pozorski. Spotkanie jest wspólnym przedsięwzięciem Szczecińskiego Klubu Azji i Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Zimowe Youkai

Dawno, dawno, temu, kiedy zima malowała lodowe pejzaże na oknach, kiedy wyobraźni nie ograniczały współczesne udogodnienia, ludzie głodni opowieści zbierali się przy ogniu snując historie o tajemniczych stworzeniach. Budziły lęk, ciekawość, były uciechą, ucieczką od codziennej rutyny. Ludzie wierzyli, że żyją wśród nas i czuli przed nimi trwogę. Mimo mnogości i różnorodności udało się im nadać jedno wspólne miano - Youkai. Czym są? Czy  zimowe japońskie demony różnią się bardzo od naszych? Zapraszam na prelekcję, gdzie uronię rąbka tajemnicy o życiu i pochodzeniu tej licznej i wyjątkowej grupy stworów.

Dorota Sędłak (Szczeciński Klub Azji)

Ajnowie – mieszkańcy najbardziej „zimowych” rejonów Japonii

Ta grupa etniczna, która niegdyś zasiedlała wyspy od Sachalinu po Hokkaido, obecnie jest praktycznie zasymilowana przez Japończyków. Będąc ludem zbieracko-łowieckim żyjącym pośród ekspansywnych imperiów ich los był przesądzony. Jak żyli dawni Ajnowie? Jak radzili sobie w chłodnym klimacie? W co wierzyli? I co mają wspólnego z Polską? O tym dowiecie się Państwo podczas prelekcji.

Grzegorz Tyliszczak (Szczeciński Klub Azji)

Matagi – zimowi łowcy

Tradycyjni zimowi myśliwi z regionu Tohoku. Najbardziej znani z polowań na jelenie i niedźwiedzie. Tworzyli zamknięte grupy owiane nimbem tajemnic. Jacy byli i są? Jaki wpływ na ich kulturę mieli Ainowie? Jak sami łowcy traktują naturę, zwierzynę oraz same polowanie? Na te pytanie odpowie prelegent podczas swojego wystąpienie przybliżając losy traperów z najzimniejszych zakątków Japonii

Michał Pozorski (Muzeum Narodowe w Szczecinie)

Wykłady odbędą się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

Wstęp: 3 zł