Określ ramy czasowe by filtrować wydarzenia archiwalne lub przeglądaj je w kolejności przewijając stronę w dół.
Andersen w biedermeierowskim salonie, czyli spotkanie z Głową
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Wały Chrobrego 3 | Wały Chrobrego 3

Zapraszamy na spotkanie z alternatywnym przewodnikiem po Szczecinie Przemkiem Głową zatytułowane „Andersen w biedermeierowskim salonie, czyli peregrynacje czytelnicze z Głową”.

W dniu urodzin (2 kwietnia 1805) duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – fakt ten sanowi punkt wyjścia dla specjalnego spotkania w przestrzeni wystawy „Biedermeier” tropem pisarza, który w trakcie swych licznych peregrynacji po Europie - w sierpniu 1844, okresie panowania stylu biedermeier - przybył do Szczecina. Z jakiego powodu się tu znalazł? Co tu robił? Z kim się chciał zobaczyć? Dlaczego do porannej kawy najchętniej zasiadłby na krześle z łabędziem?

Na te i inne pytania odpowie alternatywny przewodnik miejski, bloger i bibliofil Przemek Głowa. Za sprawą dzienników Andersena („Hans Christian Andersen. Dzienniki 1825-1875”, Poznań 2014) w biedermeierowskim salonie odkryje blaski „epoki restauracji”, wygody i niewygody ówczesnego podróżnika, fascynacje i melancholie baśniopisarza - człowieka o trudnej, acz pasjonującej biografii, który stał się jedną z najwybitniejszych postaci epoki.

Spotkaniu towarzyszyć będzie czytanie „Brzydkiego kaczątka”, pod powiastką dla dzieci kryjącego opowieść biograficzną o autorze i epoce, w której żył.

Wstęp wolny.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3