„Projekt Zatrocze” czyli Szczecin na Litwie

Już trzecią jesień dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie zdobią wnętrza neoklasycystycznej willi Tyszkiewiczów na Zatroczu.

Tak zwany Biały Pałac, powstały na początku XX wieku nad brzegiem podwileńskiego jeziora Galwe, został zrekonstruowany w latach 2006–2012 dzięki współpracy Trockiego Historycznego Parku Narodowego i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Brak niezachowanego oryginalnego wyposażenia rezydencji rekompensują od tego czasu obiekty wypożyczone z polskich kolekcji.

Szczecińskie muzeum udostępniło dziesięć prac XIX-wiecznych portrecistów i pejzażystów: Christiana Breslauera, Wojciecha Gersona, Rafała Hadziewicza, Izydora Jabłońskiego, Antoniego Kolasińskiego, Franciszka Lampiego, Józafata Ignacego Łukaszewicza, Januarego Suchodolskiego i Kazimierza Żwana.

Dzieła pieczołowicie odrestaurowane przez Dział Konserwacji MNS w ramach „Projektu Zatrocze” można oglądać na Litwie jeszcze przez rok.

Fot. Szymon Piotr Kubiak, 20.09.2016

litwa 1