Akademia Wakacyjna - Muzeum Narodowe w Szczecinie

Zapraszamy dzieci na warsztaty wakacyjne w sierpniu, które będą odbywać się w różnych salach wystawowych Muzeum Narodowego w Szczecinie. Dzieki w wieku 7–10 lat mogą wziąć udział w warsztatach w ramach tygodniowego cyklu lub w pojedynczych zajęciach.

Historyczny miszmasz, czyli historia Szczecina w wakacyjnym wydaniu

4–7 sierpnia 2015

Muzeum Narodowe w Szczecina, Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8

godz. 11.00–13.00

W czasie zajęć postaramy się przekonać dzieci, że poznawanie historii Szczecina może być jak niesamowita morska przygoda, w czasie której czuje się dreszczyk emocji i dobrze bawi się bez używania komputera. Spotkania będą się odbywać w Ratuszu Staromiejskim.

4.08.2015 Morski Szczecin. Korabnicy, korsarze i ich wspaniałe statki

5.08.2015 Szczecińskie podróże całkiem małe i te duże

6.08.2015 Strrrrraszne szczecińskie historie

7.08.2015 Plac zabaw. Zabawki i zabawy sprzed lat

Prowadząca: Ewa Kimak

tel. (+48) 91 43 15 278

Warsztaty archeologiczne

11–14 sierpnia 2015

godz. 11.00–13.00

Warsztaty archeologiczne połączone będą ze zwiedzaniem wystawy Janusz Towpik. Natura i fantazja. Ilustracje. Ukazane na ekspozycji przedstawienia zwierząt stanowić będą motyw przewodni spotkań, w czasie których nakreślone zostanie wyjątkowe znaczenie przyrody – zwierząt i roślin – w minionych epokach.

Program zajęć

11.08.2015 Magiczne, nierealne, nierzeczywiste – zwierzęta w starożytnych mitach i legendach

12.08.2015 Archeologia średniowiecznego Szczecina

13.08.2015 Świat starożytnych Greków i Rzymian

14.08.2015 Morskie wyprawy Wikingów

Prowadzący: Tomasz Choroba

tel. (+48) 797 702 994

wstęp: 10 zł

Patataj konno przez nasz kraj. Legendy i klechdy polskie na pocztówkach, znaczkach i w książkach

18–21 sierpnia 2015

godz. 11.00–13.00

Zajęcia warsztatowe będą związane z projektowaniem małych form graficznych, jak znaczki pocztowe, pocztówki, ekslibrisy, etykiety zapałczane z motywami koni na wystawie Janusz Towpik. Natura i fantazja. Ilustracje. Różnorodne i kolorowe ilustracje przedstawiają Polskie Legendy i Klechdy, promują polską kulturę, a także przypominają o naszej ojczystej, bogatej literaturze. Uczestnicy zapoznają się z twórczością artysty Janusza Towpika – ilustratora książek dla dzieci, atlasów przyrodniczych, znawcy i miłośnika koni. Te piękne rumaki od dawien dawna towarzyszące i pomagające człowiekowi dostarczą inspiracji do zajęć, w czasie których dzieci dowiedzą się kim byli Lech, Czech i Rus oraz książe Gotfryd, rycerz gwiazdy wigilijnej, a także król Jagiełło.

Program zajęć

18.08.2015 Natura i fantazja. O ilustracjach w twórczości Janusza Towpika  –  projektowanie książki

19.08.2015 Legendy polskie część 1 – projektowanie znaczków pocztowych

20.08.2015 Legendy polskie część 2 – projektowanie  pocztówek

21.08.2015 Klechdy – projektowanie pudełek zapałczanych

Prowadzenie: Agata Kamińska

tel. (+48) 91 4315 277

wstęp: 10 zł

Muzealny zwierzyniec

22 sierpnia 2015

godz. 11.00–13.00

Uczestnicy zajęć wybiorą się w ciekawą podróż do Afryki. Bez  zbędnych bagaży, drogiego biletu, bezpiecznie i komfortowo, zaledwie w kila minut dotrą na ogromny i gorący kontynent afrykański. Dzieci poznają zwierzęta żyjące w tej części świata, ich zwyczaje, warunki życia oraz wioski zamieszkałe przez plemiona Lobi i Somba. Zobaczą ulubione zabawki rówieśników z Afryki, wysłuchają afrykańskich bajek. Na koniec spotkania, wzorując się na pracach Janusza Towpika, wykonają z kartonu  zwierzęta zamieszkujące stepy, sawannę i lasy tropikalne Afryki. Stworzą one muzealny zwierzyniec. Warsztaty będą się odbywały na wystawach afrykańskich oraz wystawie Janusz Towpik. Natura i fantazja. Ilustracje.

Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska

tel. (+48) 91 43 15 270

Warsztaty afrykańskie

26–27 sierpnia 2015

godz. 11.00–13.00

Uczestnicy zajęć wybiorą się w ciekawą podróż do Afryki. Bez  zbędnych bagaży, drogiego biletu, bezpiecznie i komfortowo, zaledwie w kila minut dotrą na ogromny i gorący kontynent afrykański. W czasie zajęć dzieci poznają warunki życia plemion Lobi i Somba oraz ulubione potrawy, zabawki i bajki afrykańskich rówieśników. Dowiedzą się również, gdzie można zrobić najlepsze zakupy, jakie żyją tam zwierzęta, spróbują swoich sił w grze na bębnach i spróbują afrykańskich przysmaków. Każdy mały podróżnik wróci z egzotycznych wojaży ze zrobioną własnoręcznie pamiątką.

26.08.2015 Afrykańskie podróże małe i duże od zagrody Lobi do zagrody Somba

27.08.2015 Na afrykańskim targowisku – smaki i zapachy Afryki