Akademia Antyczna - Muzeum Narodowe w Szczecinie

Akademia Antyczna to program edukacyjny realizowany przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Stowarzyszeniem Historyków Sztuki oddział w Szczecinie oraz Polskim Towarzystwem Filologicznym oddział terenowy w Szczecinie.

Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o kulturze antycznej, a także popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w szczególności kolekcji antycznej Heinricha Dohrna. W tym roku Akademia Antyczna poświęcona będzie mitologii greckiej. Zostaną omówione mity o bogach, boginiach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie oraz samo funkcjonowanie świata.

W ramach programu odbywają się cyklicznie wykłady wybitnych znawców z ośrodków akademickich w Polsce. Akademia Antyczna to także konkursy interdyscyplinarne oraz warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań i zdobywanie dodatkowej wiedzy humanistycznej przez uczniów.

Program wykładów w roku szkolnym 2016/2017

27 października 2016 (czwartek), godz. 17.00

Kirke pogańska i chrześcijańska

dr hab. prof. UAM Piotr Urbański (Instytut Filologii Klasycznej UAM w Poznaniu)

24 listopada 2016 (czwartek), godz. 17.00

Apollo – bóg światła

Krystyna Milewska (Muzeum Narodowe w Szczecinie)

15 grudnia 2016 (czwartek), godz. 17.00

Prometeusz – między powinnością, cierpieniem a najwyższą mądrością

dr hab. Anna Kapuścińska (Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa US)

26 stycznia 2017 (czwartek), godz. 17.00

Jak heros Perseusz księżniczkę Andromedę z opresji uratował

dr Małgorzata Cieśluk (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych US)

23 luty 2017 (czwartek), godz. 17.00

Pegaz i jego źródło

dr Agnieszka Borysowska (Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa US)

9 marca 2017 (czwartek), godz. 17.00

Ta wariatka Kasandra. Co robić z niechcianym darem? Inauguracja Akademii Antycznej

prof. zw. dr hab. Elżbieta Wesołowska (Instytut Filologii Klasycznej UAM w Poznaniu)

30 marca 2017 (czwartek), godz. 17.00

Fidiasz w Szczecinie czyli spełnione marzenie Heinricha Dohrna

dr Dariusz Kacprzak (Muzeum Narodowe w Szczecinie)

Wykłady odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

Koordynatorka: Krystyna Milewska