Między prowincją a metropolią - Muzeum Narodowe w Szczecinie

Architektura Szczecina nieodmiennie wywiera wielkie wrażenie zarówno na odwiedzających miasto, jak i jego mieszkańcach, budząc różne – często sprzeczne – odczucia. Dzieje się tak po części, dlatego że odzwierciedlają się w niej burzliwe losy miasta, a po części też z tego powodu, że w architekturze Szczecina znalazło wyraz wiele fascynujących idei, które ożywiały sztukę Europy.

Nie da się pozostać obojętnym wobec takich dzieł jak Wały Chrobrego, zamek książęcy czy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, co widać w toczących się co jakiś czas dyskusjach medialnych. Z tego też powodu architektura obrosła wieloma mitami (jak ten o zaplanowaniu gwieździstych placów w centrum na wzór Paryża). I choć wydaje się dobrze znana, nadal kryje w sobie wiele tajemnic. Niedawne odkrycie w Szczecinie pierwszych prac Maxa Berga (twórcy słynnej wrocławskiej Hali Stulecia i jednego z najważniejszych architektów modernizmu) jest tego najlepszym dowodem.

Autorski cykl Między prowincją a metropolią, który poprowadzi dr hab. Rafał Makała, ma za zadanie ukazanie specyfiki architektury Szczecina i jej ponadregionalnego znaczenia. Spotkania w formie wykładów oraz dyskusji panelowych odbywają się w trakcie roku akademickiego raz w miesiącu w budynku Ratusza Staromiejskiego. Wstęp wolny.

Program na rok szkolny 2016/2017 w przygotowaniu

Prowadzący: dr hab. Rafał Makała