Oferta dla szkół i przedszkoli

Muzeum Narodowe w Szczecinie od wielu lat prowadzi intensywne działania edukacyjne skierowane do szkół i przedszkoli. Głównym celem jest nie tylko przekazanie publiczności wiedzy na temat zabytków i zjawisk związanych z prezentowaną wystawą, lecz także przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego odbioru sztuki. W trakcie zajęć muzealnych omawiamy i wskazujemy istotne problemy dotyczące dziedzictwa kulturowego w naszym regionie, próbujemy przybliżyć historię Szczecina i Pomorza Zachodniego, a także historię sztuki i architektury. Różnorodne tematycznie spotkania realizowane są głównie na wystawach stałych i czasowych, ale również w miejscach umożliwiających prezentację zabytków znajdujących się na co dzień w magazynach muzealnych. Często wykorzystujemy archiwalny materiał fotograficzny, filmy edukacyjne, prezentacje multimedialne, gry i zabawy oraz różne pomoce dydaktyczne, które zachęcają uczestników zajęć do rozmowy na temat kultury i sztuki. Tworząc program edukacyjny, staraliśmy się pamiętać o tym, że kontakt ze sztuką oddziałuje na sferę wyobraźni, dostarcza przyjemności i odpręża. Wizyty w muzeum ożywiają, uatrakcyjniają i dopełniają proces uczenia się.

W Informatorze edukacyjnym znajdą Państwo wykaz tematów lekcji i warsztatów muzealnych prowadzonych w trzech gmachach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Proponowane  przez nas formy i tematy zajęć mogą być modyfikowane zgodnie z Państwa życzeniem. Program edukacyjny dostosowany jest do wymogów programowych w nauczaniu przedszkolnym i zintegrowanym.

Lekcje muzealne
Warsztaty muzealne