Antoni Karwowski. Sekretna czerń mleka

Ekspozycja „Sekretna czerń mleka” to próba zarysowania pola performerskiej aktywności Antoniego Karwowskiego, artysty uprawiającego performance od lat 70. ubiegłego wieku, a zatem momentu, w którym gatunek ten ugruntowywał swoją odrębność w obrębie innych nurtów awangardowych. Wystawa prezentuje dokumentację wczesnych antysystemowych akcji performerskich Karwowskiego z czasów PRL podejmowanych we współpracy ze Zbigniewem Oleszyńskim w ramach Grupy „A” (lata 70. i 80. XX wieku) oraz wybrane projekty i cykle realizowane indywidualnie od lat 90. do chwili obecnej, w których punkt ciężkości przesuwa się z działań interwencyjno-społecznych na działania autopoznawcze skoncentrowane na kreatywnym przepracowywaniu pamięci i osobistych doświadczeń artysty. 

 

Wystawie towarzyszy polsko-angielska monografia poświęcona twórczości Karwowskiego, w której osobiste refleksje autora uzupełniają eseje Yarona Davida, Krzysztofa Gutfrańskiego, Magdaleny Lewoc, Borisa Nieslonego, Artura Tajbera i Ryszarda Ziarkiewicza. 

Książka "Sekretna czerń mleka" do nabycia w kasach Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz w e-sklepie

 

Podjęcie problematyki jednego z najbardziej ulotnych gatunków sztuki współczesnej, – jakim jest performance, wygenerowało szereg wiele pytań dotyczących tożsamości performance, statusu dokumentacji działań performatywnych i muzeifikacji tego gatunku sztuki, z jaką obecnie mamy do czynienia. Teoretyczny kontekst sztuki performance oraz konsekwencje wynikające z procesów jego dokumentowania i przetwarzania będą stanowić trzon tematyczny, organizowanej przy okazji wystawy, polsko-niemieckiej konferencji „Sztuka akcji – moment i upływ czasu”.

 

PROGRAM

Czwartek, 9.02.2017
18.00 – otwarcie wystawy Antoniego Karwowskiego „Sekretna czerń mleka”
19.00 – performances: Antoni Karwowski, Stephan Us, Ralf Filges

 

Piątek, 10.02.2017
Polsko-niemiecka konferencja  „Sztuka akcji – moment i upływ czasu”
Moderator: prof. Artur Tajber
Uczestnicy: Boris Nieslony, Ralf Filges, Stephan Us, Antoni Karwowski, Artur Grabowski

11.00 – 12.00 – prezentacja dokumentacji międzynarodowych performances
12.00 – 12.15 – powitanie, prezentacja uczestników konferencji – Lech Karwowski (dyrektor MNS), Magdalena Lewoc (kierownik Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziału MNS) 
12.15 – 12.45 – wykład prof. Artura Tajbera „Sztuka akcji – moment i upływ czasu”
12.50 – 13.30 – wykład Borisa Nieslonego „Die schwarze Lade – Performance Art Archive”
13.30 – 14.00 – przerwa na kawę
14.00 – 14.40 – lecture-performance Stephana Usa „Nothing”
14.40 – 15.40 – panel dyskusyjny
15.40 – 16.00 – podsumowanie konferencji – prof. Artur Tajber
16.00 – 18.00 – performances: Artur Grabowski, Artur Tajber, Boris Nieslony

 

 

UCZESTNICY

Antoni Karwowski (ur. 1948) w latach 1977–1983 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artysta intermedialny, od czterdziestu lat tworzący w nurcie sztuki performance. Od 1982 związany ze środowiskiem szczecińskim. Współtwórca i kurator wielu międzynarodowych projektów i festiwali. W swoich performances eksploruje problematykę tożsamości w myśl postawionej tezy: rzeczywistość nabiera sensu, stojąc w „świetle pamięci”. 

 

Artur Tajber (ur. 1953) artysta intermedialny zaangażowany w ruch sztuki performance od połowy lat siedemdziesiątych. Jako kierownik Katedry Intermediów w ASP w Krakowie utworzył pierwszą w Polsce dyplomującą Pracownię Sztuki Performance (2007). W 2012 został pierwszym dziekanem Wydziału Intermediów ASP w Krakowie. Jest członkiem International Association of Performance Artists and Organizers (IAPAO), Internazionales Kunstler Gremium (IKG) oraz międzynarodowej rady programowej magazynu „Inter” (Quebec City). Redaktor cyklu wydawniczego na temat sztuki akcyjnej METAMUZEUM. Autor książki „WALK’MAN – akcja uliczna” (2013).

 

Boris Nieslony (ur. 1945) ukończył Akademię Sztuki w Berlinie. Artysta performance, kurator i archiwista. Był jednym z założycieli Kunstlerhaus w Hamburgu (1977) i Kleinen Ausstellungsraum (1978). Współzałożyciel międzynarodowej grupy Black Market (1985). Inicjator stowarzyszenia ASA European, sieci artystów performance i teoretyków sztuki. W 1990 zainicjował projekt The International Performance Art Network. Od 1995 organizuje stałe konferencje sztuki performance, a od 1996 publikuje w sieci rocznik „Internet Performance Art Magazine”. Twórca Archiwum Sztuki Performance „Die Schwarze Lade” oraz E.P.I. Zentrum – European Performance Institute; inicjator powstania stowarzyszeń: Black market International i PAErsche Action lab.

 

Artur „Arti” Grabowski (ur. 1977) artysta interdyscyplinarny, głównie performer. Studiował w ASP w Krakowie i na Universidad Castilla la Mancha w Cuenca (Hiszpania). Pracuje jako adiunkt na Wydziale Intermediów na macierzystej uczelni w Krakowie. Współpracował z poznańskim Teatrem Porywacze Ciał, był członkiem krakowskiego Stowarzyszenia Fort Sztuki. Od 2013 jest członkiem Rady Programowej Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Kurator i uczestnik wielu międzynarodowych festiwali sztuki performance w kraju i za granicą.

 

Ralf Filges (ur. 1954) artysta, kurator i czasami pisarz. Beneficjent kilkunastu stypendiów Artists-in-Residence. Autor działań w dziedzinie PerformanceArt i LandArt, akcji i instalacji realizowanych najczęściej w przestrzeni publicznej. Mieszka w Bielefeldzie (Niemcy), gdzie organizuje festiwale sztuki performance oraz ArtProjects. Jego prace były prezentowane podczas międzynarodowych wydarzeń artystycznych w Anglii, Austrii, Islandii, Finlandii, Grecji i Niemczech.

 

Stephan Us (ur. 1966) artysta, kurator, wykładowca sztuki performance na Uniwersytecie w Kassel. Od 1994 zrealizował ponad 290 performances na świecie. Stypendysta programu Artist-in-Residence North-Rhine-Westfalia w Finlandii i Turcji. Od 2001 skupiony na paradoksie niczego i obszarach pokrewnych takich jak cisza, próżnia, nieobecność. W 2006 otworzył jedyne na świecie archiwum niczego, w którym zgromadził dotąd ponad 2950 obiektów. Archiwum cały czas wypełnia się niczym. Obecnie artysta testuje możliwość cielesnego doświadczenia niczego.

 

ANTONI KARWOWSKI. SEKRETNA CZERŃ MLEKA – wystawa

SZTUKA AKCJI – MOMENT I UPŁYW CZASU – konferencja

 

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej
Szczecin, ul. Staromłyńska 1

Otwarcie wystawy: 9 lutego 2017 (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny

Wystawa czynna: do 30 kwietnia 2017

Konferencja: 10 lutego 2017 (piątek), godz. 11.00–18.00, wstęp wolny

 

kuratorzy: Magdalena Lewoc, Marlena Chybowska-Butler

organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

partnerzy: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Stowarzyszenie PAErsche Aktionslabor NRW, Województwo Zachodniopomorskie, Powiat Stargardzki

 

Projekt „Sztuka akcji – moment i upływ czasu” zrealizowano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Publikacja towarzysząca wystawie „Antoni Karwowski. Sekretna czerń mleka. Performance” została wydana z udziałem finansowym Województwa Zachodniopomorskiego i Powiatu Stargardzkiego.