CDP z Grand Prix Światowego Festiwalu Architektury

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski zapraszają na spotkanie z Robertem Koniecznym – architektem Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, uznanego na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie za najlepszy budynek 2016 roku.

Na spotkanie zapraszamy w piątek, 2 grudnia 2016 roku o godzinie 17.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy (plac Solidarności 1).
Na spotkanie wstęp wolny (uwaga! ograniczona liczba miejsc).

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zdobyło tytuł World Building of the Year 2016 na World Architecture Festival 2016 (Światowym Festiwalu Architektury). Wcześniej, w środę 16 listopada 2016 roku, budynek otrzymał na tym samym Festiwalu I – nagrodę w kategorii Kultura

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomu zaprojektowane zostało przez Roberta Koniecznego, z pracowni KWK Promes. Konstrukcja została zbudowana w oparciu o jeden materiał: beton prefabrykowany. Jego zatopiona forma gwarantuje, że nie przysłania widoku na sąsiedni gmach Filharmonii Szczecińskiej – laureata nagrody im. Mies van der Rohe w 2015 roku.

Jury, pod przewodnictwem architekta Davida Chipperfield’a, uznało, że projekt Koniecznego "wzbogaca miasto i życie miasta. Jest to kawałek topografii miasta, a także muzeum. Zejście na dół jest jak odkrywanie pamięci i archeologii miasta, a nad ziemią, przestrzeń publiczna, z falistym dachem, który może być interpretowany i wykorzystywany w różnoraki sposób. To jest projekt, który odnosi się do przeszłości w optymistyczny, poetycki i ciekawy sposób".

Nagrody na World Architecture Festival mają na celu zaprezentować najlepszą architekturę powstałą na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomu zostało wybrane spośród 16 innych projektów. W ubiegłym roku nagrodę World Building of the Year zdobył Ole Scheeren za projekt bloków mieszkalnych.

Światowy Festiwal Architektury (World Architecture Festival 2016)

Pierwsza edycja Światowego Festiwalu Architektury odbyła się w 2008 roku w Barcelonie. Sprawna promocja oraz organizacja konkursu sprawiła, że szybko stał się jednym z najważniejszych wydarzeń świata architektury. Kolejne edycje Festiwalu odbywały się w Barcelonie, później zdecydowano o przeniesieniu go do Singapuru. Według organizatorów to właśnie na Dalekim Wschodzie, ze względu na możliwości finansowe inwestorów, powstawały najbardziej nowatorskie projekty. Tegoroczna edycja powróciła do Europy – główne wydarzenia Festiwalu odbywają się w Berlinie od 16 do 18 listopada.

Dzięki powrotowi na stary kontynent do konkursu zgłoszono znacznie więcej prac europejskich twórców, w tym realizacje z Polski. Na tegorocznej krótkiej liście projektów znalazło się aż dziewięć  projektów z Polski, w tym dwa ze Szczecina. W kategorii Obiekt Wielofunkcyjny nominowany został zespół mieszkaniowo-biurowy przy ulicy Kurkowej 14 we Wrocławiu – projekt autorstwa Maćków Pracownia Projektowa. W kategorii Kultura znalazło się Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu – projekt Menis Arquitectos, Muzeum Śląskie w Katowicach – projekt Riegler Riewe Architekten oraz Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie – według projektu KWK Promes. Trzy budynki zostały także wyróżnione w kategorii Domy: Field House w Głogowie – autorstwa Blank Architects, Living Garden House w Izbicy oraz Arka Roberta Koniecznego – oba projekty pracowni KWK Promes. W kategorii Projekty Przyszłości nominowano przebudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie – autorstwa biura Flanagan Lawrence i Stację Paliwową Przyszłości w Warszawie, według projektu KAMJZ. Ta ostatnia praca otrzymała także nominację w kategorii Infrastruktura.

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Ole Scheeren – autor budynku The Interlace (nagrodzonego w 2015 roku), Louisa Hutton z pracowni Sauerbruch Hutton, Christoph Ingenhoven z Ingenhoven Architects oraz David Chipperfield z pracowni David Chipperfield Architects.

Budynek Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy jest także laureatem prestiżowej nagrody z najlepszą przestrzeń publiczną Europy –  European Prize for Urban Public Space 2016. Projekt Roberta Koniecznego został także wyróżniony w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich, śląskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz prestiżowym muzealnym wyróżnieniem Sybilla.