Środa z historią Szczecina: Wyprawa polskich naukowców na wykopaliska w Wolinie w 1935 roku
Muzeum Narodowe w Szczecinie — Muzeum Historii Szczecina
Księcia Mściwoja II 8 | Księcia Mściwoja II 8
W ramach cyklu „Środy z historią Szczecina” zapraszamy na wykład dr. Pawła Migdalskiego z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, zatytułowany „Wyprawa polskich naukowców na wykopaliska w Wolinie w 1935 roku”. Spotkanie odbędzie się w środę, 19 kwietnia 2017 roku, o godzinie 17.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Księcia Mściwoja II 8. Wstęp wolny.

Podpisanie w 1934 roku polsko-niemieckiej deklaracji o nieagresji spowodowało istotny zwrot w stosunkach pomiędzy obydwoma państwami. Akt ten dotyczył on nie tylko kwestii politycznych, lecz przyniósł też zauważalną odwilż na polu dyskusji naukowej. Jednym z jej przejawów była wizyta jesienią 1935 roku w Szczecinie i w Wolinie grupy naukowców z Uniwersytetu Poznańskiego, w tym historyków Kazimierza Tymienieckiego (1887–1968), Zygmunta Wojciechowskiego (1900–1955), Leona Koczego (1900–1981) i Józefa Widajewicza (1889–1954), a także archeologa Józefa Kostrzewskiego (1885–1969). Przedsięwzięcie zorganizowane zostało z inicjatywy ówczesnego konsula RP w Szczecinie, Heliodora Sztarka.

W wykładzie zostaną przedstawione okoliczności wyjazdu, jego organizacja, przebieg i skutki.