Koncert z okazji Dnia Matki
Muzeum Narodowe w Szczecinie — Muzeum Historii Szczecina
Księcia Mściwoja II 8 | Księcia Mściwoja II 8

Zapraszamy na koncert "Nie ma jak u Mamy" w wykonaniu Chóru Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W programie koncertu znajdą się znane i uznane pieśni chóralne S. Moniuszki, R. Maciejewskiego, R. Twardowskiego, a także piosenki z repertuaru W. Młynarskiego oraz J. Wasowskiego odwołujące się do bliskiej każdemu sercu matczynej miłości.

Chór Collegium Maiorum powstał w 1973 roku z inicjatywy długoletnich członków Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, którzy po ukończeniu studiów i podjęciu pracy zawodowej chcieli nadal realizować swoje muzyczne pasje. Na początku działalności zespół nosił nazwę Szczeciński Chór Kameralny, w latach późniejszych pod nową nazwą Collegium Maiorum pracował pod kierownictwem artystycznym mistrza Jana Szyrockiego. Od 2002 roku kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest Paweł Osuchowski. Stale poszerzany repertuar zespołu obejmuje zarówno utwory a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne, muzykę sakralną i świecką, pozycje dawnej muzyki polskiej, klasyki europejskiej, muzyki współczesnej oraz stylizacje muzyki ludowej. Zespół posiada w dorobku nagrania CD z muzyką K. Szymanowskiego i R. Maciejewskiego. Znaczącą część w repertuarze Chóru stanowią utwory oratoryjne, wśród nich: Requiem W. A. Mozarta, G. Verdiego, G. Fauré, K. Pendereckiego, IX Symfonia L. van Beethovena, II i VIII Symfonia G. Mahlera, Stabat Mater K. Szymanowskiego, Missa pro Pace, Exodus, Angelus, Magnificat W. Kilara.

Chór regularnie koncertuje w kraju i za granicą, mając na swoim koncie szereg tournee po Niemczech, Francji, Włoszech, Szwecji, Ukrainie. Ostatni zeszłoroczny szlak koncertowy Collegium Maiorum prowadził przez Węgry i Austrię. Zespół jest laureatem wielu festiwali i konkursów chóralnych, między innymi Южная Пальмира Odessa 2008, Chorwettbewerb Miltenberg 2010, Montecatini Terme 2013, Ars Liturgica Gniezno 2016. Ogromne doświadczenie artystyczne i siła przekazu sztuki wokalnej zapewniają chórowi trwałe miejsce w środowisku kultury Szczecina i regionu Zachodniego Pomorza.

Koncert odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Historii Szczecina, ul. Mściowoja II 8.