Wystawy afrykańskie MNS Zachodniopomorskim Wydarzeniem Muzealnym Roku
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Wały Chrobrego 3 | Wały Chrobrego 3

Dwie ubiegłoroczne afrykańskie ekspozycje Muzeum Narodowego w Szczecinie – Zachodniopomorskim Muzealnym Wydarzeniem Roku 2016!

Komisja Konkursu przyznała nagrodę Ewie Prądzyńskiej, kierowniczce Działu Kultur Pozaeuropejskich MNS i jednocześnie kuratorce wystaw „Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki. Kolekcja Oleńki Darkowskiej-Nidzgorski i Denisa Nidzgorski-Gordier w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie” oraz „Sztuka królestwa Dahomeju z kolekcji Birgit Schlothauer i Gustava Wilhelma”

Poniżej pełna treść protokołu Komisji Konkursu „Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku”.

Protokół Komisji Konkursowej

Komisja Konkursu „Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku”, zebrana 24 maja br. w Muzeum Narodowym w Szczecinie, oceniwszy wystawy zgłoszone do konkursu, postanowiła – po pierwsze

– pogratulować ich autorom, organizatorom, mecenasom i sponsorom bardzo wysokiego poziomu merytorycznego wystaw, przekonujących i nowoczesnych koncepcji kuratorskich, włączających odbiorców do ich współtworzenia, bogatej oferty spotkań towarzyszących i bardzo ciekawych realizacji plastycznych. Komisja z uznaniem oceniła także katalogi wystaw, zwłaszcza dwóch: „Jaki kraj taki strój” (Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie; autorki wystawy: Karolina Stań, Agnieszka Matwiejczuk, Iwona Wojciechowska) oraz „Gabinet pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci” (Muzeum Narodowe w Szczecinie; autorka wystawy: Genowefa Horoszko).

Komisja, po długiej dyskusji, zobligowana regulaminem konkursu, mogła przyznać tylko jedną nagrodę główną i dwa wyróżnienia ex aequo, co też uczyniła.

Wyróżnienie przyznała panu Krystianowi Zalewskiemu z Muzeum Ziemi Karlińskiej, autorowi wystawy „Karlino na starej pocztówce 3D”, za kreatywne podejście do źródeł ikonograficznych i nowoczesne opracowanie historycznych widoków miasta, pozwalające poznawać jego historię i wygląd sprzed stulecia przy wykorzystaniu współczesnych technologii, bliskim młodemu pokoleniu gości muzealnych, wciągając ich w krąg miłośników karlińskiej małej ojczyzny.

Za poczucie humoru i lekką kreskę, udowadnianie, że muzeum to miejsce żywe i ciekawe, za stworzenie możliwości „zabrania muzeum ze sobą do domu”, za twórcze podejście do tematu „Muzealnik i jego miejsce pracy”, za serię „Zeszytów edukacji muzealnej” („Muzealnik, czyli kto?”, „Zabytek, czyli co?” i „Wystawa, czyli jak?”) komisja przyznała wyróżnienie Patrycji Jakubiak, Przemysławowi Antczakowi i Małgorzacie Darownej z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.

Za konsekwentne promowanie wiedzy o kulturach ludów Czarnej Afryki, stwarzanie możliwości poznawania ich historii i kultury oraz przełamywania stereotypowych poglądów na ich temat;

- za wskazanie odmiennej roli lalek w kulturach afrykańskich;

- za unaocznianie wpływu sztuki afrykańskiej na sztukę Europy;

- za zaprezentowanie zbiorów nieznanych do tej pory gościom polskich muzeów, pochodzących z prywatnych kolekcji Birgit Schlothauer i Gustava Wilhelma oraz Oleńki Darkowskiej-Nidzgorski i Denisa Nidzgorskiego-Gordier

- za upór, konsekwencję, otwartość, ogromną pracę włożoną w organizację wystaw „Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki” oraz „Sztuka królestwa  Dahomeju”

Nagrodę „Zachodniopomorskie Muzealne Wydarzenie Roku 2016” komisja postanowiła przyznać Ewie Prądzyńskiej z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Komisja, gratulując szczególnie laureatom konkursu, gratuluje jednocześnie wszystkim jego uczestnikom i sprzymierzeńcom.

Kończąc protokół komisja zwraca się do organizatorów konkursu o taką modyfikacją jego regulaminu, by do uczestnictwa w konkursie skuteczniej zachęcić większą liczbę autorów i organizatorów wystaw muzealnych.

Podpisani: dr hab. prof. US Radosław Skrycki (przewodniczący komisji) oraz: Anna Bartczak, Mirosław Opęchowski, Bogdan Twardochleb, Przemysław Wraga.

Szczecin, 24 maja 2017 r.