Spotkanie z Pawłem Cywińskim z post-turysty oraz projekcja filmu "Jeszcze dzień życia" na podstawie opowiadania Ryszarda Kapuścińskiego

Teoretycznie, post-turystę od zwykłego turysty odróżnia świadomość globalnych współzależności, przyczyn i konsekwencji turystycznych zachowań oraz samoświadomość podlegania procesom psychologicznym, komercyjnym i ideologicznym. Tylko, co to wszystko oznacza w praktyce?

 W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Pawłem Cywińskim z portalu Post-turysta dotyczące współczesnej turystyki.

Turystyka – cokolwiek w ten termin wpakujemy – jest w powszechnym przekonaniu czymś łatwo bagatelizowanym. Traktuje się ją zazwyczaj jako miły dodatek do otaczającej nas rzeczywistości, niewinny wyskok w bok – od normalności, codzienności i tego, czym warto by się w ogóle poważniej zajmować. Wyskok tak niewinny, że aż nie posiadający większego wpływu na interesujący nas świat. Myśląc tak, tkwimy jednak w wielkim błędzie.

Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) wyliczyła, że w 2012 roku odbyło się na świecie ponad miliard zagranicznych wyjazdów turystycznych. W tym samym czasie Światowa Organizacja Handlu (WTO) ogłosiła, że turystyka generuje prawie 10% światowego produktu brutto i odpowiada za co dwunaste miejsce pracy na świecie. Można to skwitować zdaniem, że to tylko statystyki, świat liczb i tabelek. Warto sobie jednak zadać pytanie, co się za tymi potężnymi liczbami kryje? A skrywa się jedno z najciekawszych zjawisk społecznych, o którym opowiemy w najbliższą sobotę.

Paweł Cywiński –  orientalista, kulturoznawca i podróżnik. Absolwent Studiów o Krajach Rozwijających się na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i Stosunków Międzykulturowych Azji i Afryki na Wydziale Orientalistycznym UW. Obecnie pisze doktorat na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW. Stypendysta CEEPUS na Uniwersytecie Sarajewskim w Bośni i Hercegowinie oraz programu Dharmasiswa na Uniwersytecie Srivijaya w Indonezji. Jest publicystą oraz redaktorem działu "Poza Europą" w Magazynie Kontakt. Jego zainteresowania ogniskują się wokół ideologii turystyki, neokolonializmu turystycznego, świata arabskiego, islamu, tematyki postkolonialnej oraz problematyki państw nieuznanych i upadłych. Współtwórca projektu Post-Turysta.pl

Więcej informacji: POST-TURYSTA

kapusta

Po spotkaniu o godz. 17.00 zapraszamy na projekcję filmu "Jeszcze dzień życia" opartego na książce Ryszarda Kapuścińskiego pod tym samym tytułem. Film w reż. Damiana Nenow i Raúla de la Fuente, opowiada historię pozostawionego samemu sobie dziennikarza, piszącego reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu odzyskania niepodległości w 1975 roku. Podczas wyprawy reporter zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. By opowiedzieć historię Angoli sam będzie musiał przejść głęboką przemianę. „Jeszcze dzień życia" to  książka w której Kapuściński pisze o swoich doświadczeniach w Angoli, jest świadectwem jego ponownych narodzin zarówno jako pisarza, jak i człowieka.

 

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy, plac Solidarności 1.

Wstęp wolny

 

Projekt jest realizowany przez Fundację Artykuł 25 i Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie w ramach 5. edycji projektu „Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.