Pożegnanie dwóch obrazów

Z przykrością informujemy, że dwa cenne dzieła – „Handlarze ryb” Augusta Ludwiga Mosta oraz „Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta” pędzla czynnego na przełomie XIX i XX wieku monogramisty J.R. – opuszczają Muzeum i Szczecin.

 

Obrazy trafiły do Muzeum blisko 20 lat temu dzięki staraniom dr Bogdany Kozińskiej, ówczesnej kierownik Muzeum Historii Szczecina. Na jej prośbę zakupił je BRE Bank (obecnie mBank) i przekazał Muzeum w formie depozytu. Dzieła stały się ważnym elementem stałej wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim. Obecnie decyzją Zarządu Banku oba obrazy mają zostać wystawione na sprzedaż w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Muzeum Narodowemu w Szczecinie w aktualnej sytuacji brakuje środków, aby wziąć udział w licytacji. Musimy się więc liczyć z utratą cennych dla Szczecina zabytków.

Wszystkim miłośnikom sztuki proponujemy symboliczne pożegnanie z tymi dwoma ważnymi dla Muzeum i regionalnej tożsamości dziełami. Oba obrazy zostały wyeksponowane w hallu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1. Zapraszamy w środę, piątek, sobotę oraz niedzielę między godziną 10.00 a 16.00. W czwartek, w Boże Ciało Muzeum jest nieczynne.

Przypominamy jednocześnie, że w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej można oglądać przygotowaną wspólnie z Bornholms Kunstmuseum wystawę czasową „Living in the Present Future”.

 

jr

Monogramista J. R., czynny na przełomie XIX i XX w.
Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta, 1899
olej, płótno, 70 x 112 cm
własność BRE Bank SA, depozyt w Muzeum Narodowym w Szczecinie

 

most

August Ludwig Most (1807–1883)
Handlarze ryb, 1846
olej, płótno, 79 x 94 cm
własność BRE Bank SA, depozyt w Muzeum Narodowym w Szczecinie