Otwieramy kolejne wystawy!

Od 18 czerwca 2020 ponownie udostępniamy zwiedzającym kolejne dwa oddziały Muzeum Narodowego w Szczecinie: Muzeum Tradycji Regionalnych oraz Muzeum Historii Szczecina. Od połowy maja czynne już są Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej oraz gryficka Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych. 

 

Jednocześnie informujemy, że od 18 czerwca 2020  do odwołania, obowiązywać będą nowe godziny otwarcia Muzeum – do szczecińskich gmachów zapraszamy w czwartki, piątki, soboty oraz niedziele między godziną 12.00 a 18.00, plenerowa wystawa w Gryficach czynna będzie codziennie między 9.00 a 15.00, a od 1 lipca (wysoki sezon turystyczny) od 10.00 do 18.30. W soboty, niezmiennie, wstęp wolny. W pozostałe dni obowiązuje regularny cennik biletów. 

Uwaga! Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej do 14.06 działać będzie według tymczasowego schematu otwarcia, tj. wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela, w godzinach 10.00 – 16.00, następnie od czwartku (18.06) już według nowego schematu. 

We wszystkich gmachach obowiązują, zaakceptowane przez służby sanitarne, zasady bezpieczeństwa, m.in.: wstęp wyłącznie w maseczkach ochronnych (można nabyć w kasie), obowiązkowa dezynfekcja rąk, zachowanie odstępu między zwiedzającymi, w gmachach jednocześnie może przebywać określona liczba osób.  

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne odwołane są wszelkie działania popularyzatorskie oraz zajęcia edukacyjne. Kreatywne zabawy oraz zadania w wersji on-line (cykl #otwartechoćzamknięte), dedykowane szczególnie najmłodszym, można odnaleźć w serwisie internetowym Muzeum oraz w mediach społecznościowych (facebook.com/muzeum.szczecin).

W Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych czynne są trzy ekspozycje stałe „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”, „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci” oraz „Stare srebra”. W lapidarium na dziedzińcu można podziewać cenne rzeźby Bernharda Bleekera oraz Johanna Gottfrieda Schadowa. 

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina to wyczerpujące kompendium dziejów miasta od czasów najdawniejszych po współczesność, szczególnie atrakcyjne w wyjątkowym roku – 777. rocznicy nadania miastu praw miejskich. To wystawy stałe „Najstarsze karty z dziejów Szczecina”, „Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich”, „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku” oraz dwie kameralne ekspozycje „Gabinet biedermeieru” oraz „Eugen Dekkert – muzealne atelier”. Do końca sierpnia 2020 roku dostępna będzie także przedłużona wystawa czasowa „Józef Gabriel Jęczkowiak – zapomniany bohater listopada 1918 roku”

W Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej do końca sierpnia 2020 roku można oglądać wystawę czasową „Living in the Present Future” przygotowaną wspólnie z Bornholms Kunstmuseum.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy z uwagi na technologię wentylacji oraz elektroniczny (dotykowy) kontent narracji pozostaje nieczynne do odwołania. Już wkrótce na placu Solidarności – dachu MNS-CDP pojawią się wystawy plenerowe – „Najdalsza Polska - Szczecin w pierwszych latach po wojnie: 1945-1948” oraz „Jedno plemię”.

Nadal nieczynny będzie gmach Muzeum przy Wałach Chrobrego. Trwają tu intensywne prace nad uruchomieniem dwóch nowych wystaw stałych „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu” oraz „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI–XVII wieku”  (Interreg VA „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość”). Z uwagi na zamknięcie granic opóźnieniu uległy prace nad wystawą czasową „Piękność twą widzę. Od Čiurlionisa do Kairiūkštisa – sztuka litewska w pierwszej połowie XX wieku”, której otwarcie, wraz z udostępnieniem istniejących wystaw stałych (ekspozycje etnograficznie oraz Antiquarium Dohrna) planowane jest na początek września.