Akta Sydonii / Die Akte Sidonia

Dokładnie czterysta lat (19.08.1620) po straceniu Sydonii von Borck, najsłynniejszej pomorskiej szlachcianki, rusza polsko-niemiecki projekt, który przedstawia jej historię. Liderami projektu są goleniowski Teatr Brama oraz Dział Kultury Pomorza w Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie.

A jest to historia smutna i pełna niesprawiedliwości. W roku 1620 w Stettinie po długim procesie i na mocy wyroku sądu skazano pomorską szlachciankę Sydonię von Borck na śmierć za czary. Jej tragiczne losy stały się w następnych wiekach inspiracją dla malarzy i pisarzy. W archiwach i muzeach przechowywane są oryginalne dokumenty i dzieła sztuki, które dają wgląd w życie słynnej szlachcianki i realia Księstwa Pomorskiego w XVI i XVII wieku.

Uwalniamy historię
W 2020 roku mija 400 lat od śmierci Sydonii von Borck. To doskonała okazja, by spojrzeć na historię regionu z kobiecej perspektywy. Kim była Sydonia? Czy mogła uniknąć tragicznego losu? Jakie szanse miała kobieta – nawet wysoko urodzona – w starciu z prawem w Księstwie Pomorskim kilka stuleci wstecz?
Te i inne kwestie interesują pomysłodawców i pomysłodawczynie transgranicznego projektu, który startuje już 19 sierpnia 2020 roku, czyli w dzień, w którym – według źródeł** – 400 lat wcześniej straciła życie Sydonia von Borck. „Ruszamy z opowieścią o Sydonii: o czasach i miejscu, w których przyszło jej żyć, ówczesnym społeczeństwie i politycznych realiach. Naszym celem jest uwolnić jej historię od stereotypów, opisać jej losy w oparciu o źródła przechowywane w archiwach w Polsce i w Niemczech, nagłośnić wypowiedzi ekspertów i ekspertek na jej temat, a także zachęcić mieszkańców i gości regionu do zgłębiania jego fascynującej historii, której ambasadorką w naszym projekcie jest właśnie Sydonia von Borck/Borcke” – tłumaczy Dorota Makrutzki, referentka w Pommersches Landesmuseum (Muzeum Pomorza) w Greifswaldzie i inicjatorka projektu.

Oddajemy głos Sydonii
„Akta Sydonii” / „Die Akte Sidonia” – pod taką nazwą będzie można śledzić historię pomorskiej szlachcianki na portalach społecznościowych, gdzie w języku polsku i niemieckim publikowane będą informacje z dziedzin historii, polityki i ówczesnego społeczeństwa. Poza regularnymi publikacjami online powstaną również słuchowiska (także w języku polskim i niemieckim), które w formie kryminalnej opowieści przybliżą tragiczne losy Sydonii. Aktualna sytuacja pandemiczna ogranicza możliwość wspólnego celebrowania jubileuszu – w tym miejscu wkraczają nowe media, dzięki którym będziemy mogli spotkać się online i oddamy głos Sydonii. Dodatkowo w ramach projektu ukażą się ulotki i broszury. Podejście interdyscyplinarne podkreśla również ścisła współpraca z organizacjami turystycznymi, przewodnikami miejskimi, bibliotekami i archiwami po obu stronach granicy. Dzięki wsparciu Biblioteki Cyfrowej Meklemburgii – Pomorza Przedniego (Digitale Bibliothek MV) i Uniwersytetu w Greifswaldzie (Universität Greifswald), kampania „Akta Sydonii” / „Die Akte Sidonia” może legitymować się jednym z historycznych wizerunków Sydonii von Borck ze zdigitalizowanych zbiorów. 

Przyjaciele Sydonii
Projekt ma na celu także transgraniczne wzmocnienie komunikacji wokół rocznicy śmierci Sydonii. Teatr Brama z Goleniowa oraz Dział Kultury przy Pommersches Landesmuseum połączyli swoje siły jako liderzy projektu, bo wierzą, że historia może być dostępna, wręcz namacalna dla współczesnych odbiorców. Wspólnie i przy wsparciu finansowym Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania) zrealizują dwujęzyczną i transgraniczną kampanię rocznicową online. Uzupełnieniem działań w sieci będą bezpłatne publikacje. 

  

www.S1620.eu
Facebook Akta Sydonii / Die Akte Sidonia

 

Tajemniczy, podwójny portret Sydonii von Borck można oglądać w Muzeum Narodowe w Szczecinie - Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27.