Wystawa "Najdalsza Polska" w Warszawie

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w otwarciu wystawy „Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948” w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. To pierwsza wystawa, która ukazuje nieznaną powszechnie w Polsce historię i losy mieszkańców Szczecina i tamtejszych terenów granicznych w pierwszych latach po II wojnie światowej.

Dzisiaj z dumą możemy myśleć o Szczecinie jako o tym najdalej na zachód wysuniętym wielkim, polskim mieście, które jest jednocześnie z Polską bardzo dobrze zintegrowane, dlatego właśnie podjęliśmy szereg wielkich decyzji inwestycyjnych dotyczących Pomorza Zachodniego – mówił szef rządu podczas inauguracji wystawy.

Premier przypominał również powojenną historię Szczecina i osób, które po II wojnie światowej odbudowywały to miasto. Szczecin w latach powojennych uważany był za miejsce, gdzie panowało bezprawie. Jednak Polacy potrafili w tym gąszczu bezprawia, niepewności, braku wiary w przyszłości o wolną Polskę, która w sobie wpadała szpony komunistycznego aparatu represji, zbudować Polski Szczecin. To jest ten cud polskiego powojennego Szczecina, którym dzisiaj możemy się cieszyć.

Wystawa „Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948” to wspólna inicjatywa Muzeum Narodowego w Szczecinie, Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Jej pomysłodawcą i kuratorem jest Piotr Semka, zaś organizatorami – Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie.

Celem wystawy jest ukazanie początków powojennego życia Polaków na terenie Szczecina. Autorzy przedstawili specyfikę ówczesnej codzienności na tych terenach. Zwiedzający mogą obejrzeć nigdzie niepublikowane do tej pory fotografie pokazujące m. in. jak mocno była pilnowana granica w grudniu 1945 r. Są też zdjęcia wstrząsające swoim tragizmem i unaoczniające, jaką cenę płaciło się za próbę budowania normalnego życia w Szczecinie, np. zdjęcie milicjanta zastrzelonego w Lesie Arkońskim.

Wystawa powstała w 75. rocznicę włączenia tych ziem w skład państwa polskiego.

Do połowy sierpnia wystawę można było oglądać na Placu Solidarności w Szczecinie. Teraz mieszkańcy Warszawy będą mogli zapoznać się z historią Szczecina z okresu zaraz po II wojnie światowej.

 

źródło: www.premier.gov.pl
f
ot. Adam Guz/KPRM