Tydzień Edukacji Globalnej

Tydzień Edukacji Globalnej jest coroczną, międzynarodową inicjatywą, mającą na celu zwrócenie uwagi społeczeństw europejskich (i nie tylko) na potrzebę prowadzenia edukacji dotyczącej spraw globalnych poprzez intensywne i różnorodne działania, skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży.

Ideą jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, szacunku wobec różnorodności kulturowej oraz umiejętności porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Tegoroczna 22. edycja Tygodnia Edukacji Globalnej odbędzie się w dniach 16–20 listopada 2020 roku. Hasło na ten rok: To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!

Obchodom TEG-u patronuje Europejskie Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej (Centrum Północ-Południe) przy Radzie Europy.  

DEFINICJA EDUKACJI GLOBALNEJ (wypracowana w 2010 roku przez międzysektorowy zespół złożony z nauczycieli, doradców i konsultantów metodycznych oraz przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, władz oświatowych, uczelni wyższych i organizacji pozarządowych):

„Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jej celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. Przez współzależności rozumiemy wzajemne powiązania i przenikanie systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych”.  

Edukacja globalna kładzie szczególny nacisk na:
tłumaczenie przyczyn i konsekwencji zjawisk,
ukazywanie wpływu jednostki na globalne procesy i wpływu globalnych procesów na jednostkę,
przełamywanie istniejących stereotypów i uprzedzeń, 
przedstawianie perspektywy globalnego Południa, 
kształtowanie krytycznego myślenia i zmianę postaw.

Do aktualnych wyzwań globalnych zaliczyć można:
zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie,
poprawa jakości życia w krajach globalnego Południa,
zapewnienie zrównoważonego rozwoju,
budowanie partnerskich relacji gospodarczych i społecznych pomiędzy krajami globalnej Północy i globalnego Południa.

Muzeum Narodowe w Szczecinie już od kilku lat bierze aktywny udział w realizacji zadań z zakresu edukacji globalnej.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, musieliśmy zmienić formułę naszych działań. Konferencja dla edukatorów, nauczycieli, pedagogów, studentów i wszystkich tych osób, dla których tematyka dotycząca edukacji globalnej jest ważna, odbędzie się online.

Niestety, nie możemy, tak jak w latach ubiegłych, zaprosić dzieci i młodzieży na zajęcia do muzeum, dlatego przygotowaliśmy kilka ciekawostek i zadań dla wszystkich chcących wziąć udział w Tygodniu Edukacji Globalnej.

Każdy dzień TEG-u to nowy, interesujący temat i ciekawe zadania z nim związane. Zapraszamy do wspólnego działania i zabawy!

Zadania są zróżnicowane pod względem trudności ich wykonania, tak aby każdy znalazł coś dla siebie.

Zachęcamy rodziny do udziału w akcji.

Jeśli będziecie chcieli pochwalić się efektami Waszych prac plastycznych, to prześlijcie do nas ich zdjęcie pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

DZIEŃ PIERWSZY

DZIEŃ DRUGI

DZIEŃ TRZECI

DZIEŃ CZWARTY

DZIEŃ PIĄTY