MUZEUM PONOWNIE OTWARTE [informacje praktyczne]

Po weryfikacji protokołów sanitarnych i przede wszystkim po licznych sygnałach od muzealnej publiczności (za które bardzo dziękujemy, także za te krytyczne), przyspieszyliśmy proces możliwości ponownego udostępnienia wystaw.

Pragniemy by wizyta w muzeum była bezpieczna zarówno dla Państwa jak i naszych pracowników. Trwają intensywne prace oraz konsultacje na temat jego zagwarantowania. Ekspozycje będą sukcesywnie otwieranie począwszy od 11 lutego 2021 roku. Muzeum będzie czynne w znanym już rytmie – między czwartkiem a niedzielą w godzinach 12.00 – 18.00. Obowiązywać będzie stosowny reżim sanitarny (m.in. zasłanianie nosa i ust, dezynfekcja dłoni, organiczna liczba osób).

Od 11 lutego 2021 roku w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej będzie można oglądać przedłużoną wystawę czasową „vanitas-ziemnik” czyli najnowsze prace Przemysława Cerebież-Tarabickiego. Po jej zakończeniu (mamy nadzieję jeszcze w marcu) zaprezentowany będzie kolejny czasowy projekt - wystawa indywidulana Zbigniewa Romańczuka „Hiperlink”. Obie ekspozycje są dostępne wirtualnie w serwisie internetowym www.muzeum.szczecin.pl.

W gmachu vis-à-vis czyli w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych będzie można obejrzeć stałe ekspozycje – „Złoty Wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”, „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci” oraz „Stare srebra. Piękno zaklęte w przedmiocie”. Na dziedzińcu dostępne będzie także lapidarium z rzeźbami „Mojżesz” Bernharda Bleekera, „Fryderyk II Wielki” Johanna Gottfrieda Schadowa oraz reliktami Bramy Parnickiej. Tutaj działa także muzealny sklep pełen wyjątkowej oferty wydawniczej oraz oryginalnych pamiątek nie tylko związanych ze sztuką.

Uwaga! Zakup biletu do obydwu gmachów w kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, przy ul. Staromłyńskiej 27.

Także 11 lutego 2021 roku zostaną otwarte drzwi Ratusza Staromiejskiego i wystawy stałe Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina: „Najstarsze karty z dziejów miasta”, „Szczecin w czasach szwedzkich i pruskich”, „Szczecin, jakiego już nie ma” oraz „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku”. Dostępne będą także kameralne ekspozycje „Eugen Dekkert. Muzealne atelier” oraz „Gabinet Biedermeieru” z obrazami Ludwiga Eduarda Lütkego raz Augusta Ludwiga Mosta. Każda z tych wystaw to „lektura” obowiązkowa dla każdego mieszkańca miasta.

Z uwagi na technologię systemu wentylacji, która nie zapewnia pełnej wymiany powietrza w podziemnej części Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy wystawa stała „Miasto sprzeciwu – Miasto protestu” wciąż pozostaje nieczynna. Od 11 lutego 2021 roku dostępna będzie kameralna wystawa w Sali edukacyjnej / Magazynie otwartym „To, co najważniejsze”. Wystawa została przygotowana z okazji 5-lecia działalności MNS-CDP (bilet wstępu: 1 zł). Na placu Solidarności można także zobaczyć wystawę plenerową „1970. Zło/Przypadek”.

Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego zostanie otwarte wraz z premierowym pokazem nowej ekspozycji czasowej „Archeomoderna. Polska sztuka nowoczesna i mity państwotwórcze”. Wystawa jest pomyślana jako jubileusz 75-lecia polskiego muzealnictwa w Szczecinie oraz 50-lecia funkcjonowania placówki w sieci muzeów narodowych. Ma ukazać specyfikę tutejszych zbiorów artystycznych w kontekście tamtego interdyscyplinarnego zbliżenia. Dzięki obiektom użyczonym przez liczne instytucje i prywatnych kolekcjonerów pozwoli zarysować dzieje owego aliansu, sięgające korzeniami XIX stulecia, oraz XX-wieczne tło ogólnokrajowe. Wernisaż, także transmitowany na żywo w mediach społecznościowych, planowany jest na 12 marca 2021. Dzień później część gmachu Muzeum będzie dostępna dla publiczności. W salach wystawowych na parterze trwają prace modernizacyjne oraz aranżacyjne nowych ekspozycji stałych prezentujących sztukę dawną. Na I piętrze dostępne dla zwiedzających, oprócz wspominanej wystawy czasowej, będą także ekspozycje etnograficzne („W afrykańskiej wiosce”, „Między maską a fetyszem. Sztuka Afryki” oraz „Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki”) oraz „Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów”.   

Cały czas dostępna jest plenerowa ekspozycja w Gryficach. Zwiedzanie Wystawy Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych możliwe jest codziennie między godziną 8.00 a 16.00.

 

RÉSUMÉ:

11 lutego 2021 | czwartek
– otwarcie wystaw stałych w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych
– otwarcie wystawy czasowej w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej
– otwarcie wystaw stałych w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina
– udostępnienie zwiedzającym wystawy „To, co najważniejsze” w Sali edukacyjnej / Magazynie otwartym Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

12 marca 2021 | piątek
– wirtualny wernisaż „Archeomoderna. Polska sztuka nowoczesna i mity państwotwórcze”

13 marca 2021| sobota
– otwarcie wystaw stałych i czasowych w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego

Nieustannie dostępne
– wystawa plenerowa „1970. Zło/Przypadek” na placu Solidarności
– Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych MNS w Gryficach

 

2 copy copy

 3 copy copy copy

4 copy copy copy

6 copy copy

5 copy copy