Transkulturowe Perspektywy w Sztuce i Edukacji Artystycznej i Festiwal DUOS (ZDJĘCIA)

Transkulturowe Perspektywy w Sztuce i Edukacji Artystycznej (Transcultural Perspectives in Art and Art Education – TPAAE) to międzynarodowy projekt w którym uczestniczą instytucje akademickie i pozaakademickie z Polski, Włoch i Kenii

:  Akademia Sztuki w Szczecinie, Università degli Studi w Maceracie, Kenyatta University w Nairobi, Pwani University w Kilifi, Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Distant Relatives Events Limited (Beneath the Baobabs) w Kilifi. Projekt rozpoczął się w 2020 roku i trwać będzie przez 4 lata. Finansowany jest ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 872718.

Zaangażowane instytucje w ramach projektu prowadzą badania nad sztuką tradycyjną i współczesną w Afryce Wschodniej oraz formami edukacji artystycznej w Europie i Afryce Wschodniej w perspektywie transkulturowej. Transkulturowość oraz udział badaczy, artystów, działaczy reprezentujących różne kraje, środowiska, dziedziny nauki, twórczości artystycznej pozwalają na wyeliminowanie postrzegania: egocentrycznego, logocentrycznego i etnocentrycznego i docenienie różnorodności kulturowej.  

Projekt realizowany jest w trzech płaszczyznach: teoretycznej, akademickiej oraz praktycznej. Teoretyczny aspekt koncentruje się na badaniu relacji między sztuką wschodnioafrykańską i europejską, akademicki ma za zadanie opracowanie i realizację programu z zakresu sztuk pięknych i wzornictwa w Pwani University w dialogu z instytucjami europejskimi, natomiast ujęcie praktyczne to działania wspierające rozwój sceny artystycznej w różnych obszarach sztuki w hrabstwie Kilifi w Kenii. 

 

Częścią projektu jest Festiwal Sztuki i Edukacji DUOS czyli wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy artystami ze Szczecina i kenijskiego hrabstwa Kilifi. 

Ideą festiwalu jest współpraca polskich i kenijskich artystów podczas realizacji wspólnych projektów. Artyści zaproszeni do udziału w Festiwalu reprezentują różne dyscypliny sztuki: malarstwo, rzeźbę, taniec, performans, muzykę, wzornictwo, modę, film, fotografię, architekturę, street art.

Polsko-kenijskie DUOS (DUETY) pracują razem w Kilifi, w Kenii. W ciągu trzech tygodni muszą się poznać, zdefiniować i zrealizować wspólny projekt. Podczas pracy angażują do swoich przedsięwzięć lokalną społeczność, rzemieślników oraz studentów Pwani University. Każdy DUET ma swoje wydzielone miejsce do pracy: miejscową szkołę, uniwersytecką salę, ulicę, mur w dzielnicy Mnarani, pracownię lokalnego malarza. Dzięki temu ich działania są dostępne dla innych członków społeczności i widoczne dla szerszej publiczności, a postępy w pracy można obserwować dzień po dniu. Efekty tej niezwykłej 3-tygodniowej współpracy prezentowane są na ogólnodostępnym Festiwalu. Festiwal DUOS to 3-dniowe święto obejmujące kino plenerowe, koncerty, spektakle, gry i zabawy dla dzieci, wystawy, wycieczki z przewodnikiem i prezentacje pracowni. 

Pierwsza edycja, zatytułowana „Community” odbyła się w marcu tego roku, jej kuratorami byli: Zorka Wollny i Łukasz Jastrubczak. Wzięły w nim udział następujące DUETY:

Zippy Kimundu i Małgorzata Mazur (film)

Castro Osore i Anna Orlikowska (malarstwo i rzeźba)

Mohamed Mbwana Omar i Piotr Pauk (street art)

Wacu Kihara i Emilia Łapko (projektowanie mody)

Richard Onyango i Zbigniew Rogalski (instalacja)

Mramba Mweni & Saidi Chengo i Łukasz Jastrubczak (sztuka kontekstualna)

Simba Wanga i Anna Nowicka (performans)

Biko Wesa i Witek Orski (fotografia)

Kolejnym etapem Festiwalu DUOS jest wspólna praca wybranych DUETÓW w Szczecinie i wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie. 

Przed jesienną wystawą prezentujemy w przestrzeni miasta, na wiatach tramwajowych jeden z projektów powstałych podczas Festiwalu DUOS. Jest to rezultat współpracy kenijskiej projektantki mody Wacu Kihary i szczecińskiej fotografki mody Emilii Łapko. W ciągu trzech tygodni spędzonych w Kenii artystki we współpracy z lokalnymi krawcami oraz grupą studentów stworzyły nową kolekcję wykorzystującą kangi – tradycyjne wzorzyste tkaniny oraz zorganizowały niezwykłą sesję zdjęciową. 

Informacje o projekcie TPAAE tutaj

Informacje o Festiwalu DUOS tutaj

Zdjęcia E. Łapko   Zdjęcia E. Łapko Zdjęcia E. Łapko

 Zdjęcia E. Łapko Zdjęcia E. Łapko 

Zdjęcia E. Łapko Zdjęcia E. Łapko Zdjęcia E. Łapko Zdjęcia E. Łapko

Zdjęcia E. Łapko Zdjęcia E. Łapko  Zdjęcia E. Łapko

 

Zdjęcia E. Łapko Zdjęcia E. Łapko Zdjęcia E. Łapko 

Zdjęcia E. Łapko Zdjęcia E. Łapko Zdjęcia E. Łapko

Zdjęcia: Emilia Łapko