Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu: Nie tylko szyję sieci

Żony i córki rybaków, jak  niegdyś wszystkie kobiety w samowystarczalnym gospodarstwie wiejskim,  wypełniały codzienne domowe obowiązki, zajmowały się ogrodem i zwierzętami, w okresie zimowym przędły i tkały.

Obok tych czynności pomagały w pracach związanych z rybactwem. Zakładały przynęty na sznury haczykowe, sortowały, sprawiały, soliły i sprzedawały ryby, a także naprawiały i szyły sieci.

Zajęcia wokół tych prac skupiały wszystkich domowników, gdyż rybołówstwo było głównym, a często jedynym źródłem utrzymania rodziny.   

Rybackie kobiety nie tylko szyły i wiązały sieci, szyły także ubrania. Jednakże, aby je uszyć należało najpierw pozyskać surowiec tkacki: nici lniane, konopie i wełniane, utkać na warsztacie tkackim, wyprać i wyprasować. 

Wystawa „Nie tylko szyję sieci”  Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie pokazuje poprzez eksponaty właśnie te czynności, które należało w większości samodzielnie wykonać około stu lat temu, aby założyć samodzielnie wykonaną sukienkę.       

Wystawę można oglądać od 1 lipca do końca sierpnia 2021 roku w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu przy Alei Bursztynowej 28. 

www.muzeumniechorze.pl

 

aranzacja1 rgb

aranzacja2 rgb

 

logo muzeum