Promocja książki Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz „1980. Jedno plemię”

Zapraszamy na promocję książki „1980. Jedno plemię”, autorstwa Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz. Spotkanie odbędzie się 15 września2021 roku (środa) o godzinie 17.00, w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.

Książka opowiada o szesnastu wyjątkowych miesiącach w Polsce, kiedy powstał największy ruch społeczny w skali świata – „Solidarność”. Ramy czasowe zakreślają protesty, które rozpoczęły się latem 1980 r. oraz stan wojenny, wprowadzony w grudniu 1981 r. Wiodącym motywem publikacji są wydarzenia w Szczecinie, a także na Pomorzu Zachodnim, zaprezentowane na tle wydarzeń ogólnopolskich. To właśnie w Szczecinie, obok Gdańska, powstał największy ośrodek strajkowy w kraju. W publikacji głos zabierają bohaterowie tamtych dni, znani z kart podręczników do historii, a także ci całkiem zapomniani, bez których jednak przełom społeczno-polityczny nie byłby możliwy. Jak doszło do wybuchu strajków w Szczecinie i jakie były ich kulisy, jak rodziło się społeczeństwo obywatelskie, jaka była rola Kościoła katolickiego, kiedy władze PRL podjęły działania, które miały rozbić „Solidarność”, na ile ten gigantyczny ruch społeczny ukształtował postrzeganie Polski i Polaków w świecie – to tylko część pytań, na które czytelnik znajdzie odpowiedzi w książce.  

Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, szczecińska dziennikarka, publikowała m.in. w podziemnej „Czarnej skrzynce”, „Jedności”, „Morzu i Ziemi”, „Kurierze Szczecińskim”, „Głosie Szczecińskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Głosie Wieczornym”, „Wprost”, „Polityce”, „Prawie i Życiu” i in. Współautorka kilku reportaży telewizyjnych o najnowszej historii Pomorza Zachodniego. Zdobywczyni tytułu „Publicysta Roku” w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, a także nagrody przyznanej przez zachodniopomorskie redakcje za działalność na rzecz powstania muzeum najnowszej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego. Inicjatorka powstania Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, którym kieruje. 

Publikację można otrzymać m.in. kontaktując się z naszym sklepem internetowym: KLIK