Zabytki toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Mobilna, wielkoformatowa wystawa „Zabytki z toru wodnego Szczecin – Świnoujście” poświęcona jest zabytkom wydobytym z dna Odry podczas inwestycji ,,Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 metra”.

Ekspozycję można oglądać na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie - Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27.

Oprócz 25 plansz dokumentujących najciekawsze znaleziska wydobyte z modernizowanego toru wodnego Świnoujście-Szczecin, np. średniowieczny miecz z pochwą, pokazane będą także cenne eksponaty. Wśród nich gwiazdowy silnik lotniczy samolotu bombowego Boeing B-17 Flying Fortress z czasów drugiej wojny światowej.

Premierowy pokaz ekspozycji miał miejsce w Warszawie w siedzibie byłego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a obecnie części Ministerstwa Infrastruktury. Po zakończeniu ekspozycji w Szczecinie wystawę zobaczą jeszcze mieszkańcy Wrocławia, Kołobrzegu i Elbląga.

Ekspozycja „Zabytki toru wodnego Szczecin-Świnoujście" to efekt współpracy Urzędu Morskiego w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Zachodniopomorskiego Stowarzyszeniem Dziedzictwo Morza, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Pozostali partnerzy to: Ministerstwo Infrastruktury,  Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, portal Polska Morska, Klaster Morski Pomorza Zachodniego, Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie i Wrocławiu, Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz konsorcjum wykonawcze robót na torze DIVO (spółka joint venture, utworzona przez firmy Dredging International oraz Van Oord).

Dodatkowo w dniach 18-21 listopada w godz. 17.00–18.00 wystawie towarzyszyć będzie prezentacja audiowizualna „Dźwiękowy szlak Odry” przygotowane przez Biuro ds. Odrzańskiej Drogi Wodnej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.

„Dźwiękowy szlak Odry” to specjalna płyta. Jej autor – Michał Zygmunt – przy pomocy profesjonalnych mikrofonów oraz hydrofonów stworzył dźwiękową mapę Odry. Na płycie można usłyszeć współbrzmienie człowieka i rzeki, odgłosy przyrody i dźwięki industrialne. Odra jest wspólną przestrzenią ludzi i przyrody, pragniemy korzystać z jej dobrodziejstw. - zabiegamy o rozwój żeglugi, ale chcemy także zadbać o środowisko naturalne i zachować dziedzictwo kulturowe. Zależy nam, by Odra zawsze rozbrzmiewała harmonią dźwięków. Dla każdego odwiedzającego płyta gratis.

Michał Zygmunt - gitarzysta i kompozytor, autor profesjonalnych nagrań terenowych dźwięków natury (albumy Dzikie Rzeki, Harmonia Natury dla WWF Polska). Pomysłodawca serii Odra Guitars – instrumentów zbudowanych wyłącznie z drzew rosnących nad Odrą. Tworzy muzykę teatralną, filmową, ilustracyjną oraz słuchowiska. Jest laureatem nagrody Emocje 2015 Radia Wrocław Kultura w kategorii muzyka, docenionym za muzyczną indywidualność i odkrywanie innych wymiarów muzyki.

Link do filmu: KLIK