Projekt transgraniczny "Stettin/Szczecin – pogranicze kultury"

Stowarzyszenie Lions Club Szczecin zaprasza do udziału w „Polsko-niemieckim transgranicznym projekcie "Stettin/Szczecin – pogranicze kultury".

Projekt pokaże polskie i niemieckie historyczne oblicze Szczecina, przez pryzmat kultury, sztuki, architektury, adaptacji zachowanych niemieckich budynków na rzecz kultury, tj. muzeów, galerii sztuki. A także polsko-niemieckie związki miasta, jak jego niemiecka przeszłośc rezonuje w polskiej teraźniejszości. Opowie o zabytkowych budowlach, ich niemieckiej historii, we współczesnym Szczecinie pełniących rolę instytucji kultury związanych ze sztuką: Muzeum Narodowym w Szczecinie, Willi Lentza, Muzeum Techniki, galerii sztuki współczesnej Trafostacja Sztuki. Po ich wnętrzach oprowadzą kuratorzy i kustosze, opowiadając o odbudowie i rewitalizacji budynków oraz pokazując aktualnie prezentowane wystawy. Projekt zwieńczy prezentacja szczecińskiej Katedry wraz z koncertem organowym.

Projekt jest realizowany online. Przez 5 dni 5 filmów opowie o każdym budynku i instytucji kultury, po każdej projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem polskich i niemieckich uczestników, kuratorów prezentowanych wystaw, dyrektorów przedstawianych instytucji.

Projekcje online odbędą się między 21 lutego a 2 marca 2022 roku.

godz. 12.00 – film: Muzeum Narodowe w Szczecinie
godz. 13.00 – 15.00 – dyskusja

prelegenci: dr Dariusz Kacprzak, z-ca Dyrektora ds. naukowych, kustosz dyplomowany
dr Szymon Piotr Kubiak, kier. Działu Sztuki Europejskiej 1800-1945, kustosz

godz. 12.00 – film: Willa Lentza

prelegenci: Jadwiga Kimber, dyrektor Willi Lentza
Tomasz Wolender, Wojewódzki Konserwator Zabytków
Marta Kaźmierczak-Gieda, konserwator zabytków

godz. 12.00 - film: Muzeum Techniki i Komunikacji

prelegenci: Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji
dr Andrzej Wojciech Feliński, kustosz dyplomowany
Jacek Ogrodniczak, kustosz

godz. 12.00 – film: Trafostacja Sztuki w Szczecinie

prelegenci: Daria Grabowska, kier. Działu Programowego
Jędrzej Wijas, koordynator ds. wydawniczych, kurator ds. towarzyszących

godz. 12.00 – film: Katedra w Szczecinie

prelegenci: Piotr Ostrowski, szczeciński przewodnik
Michał Woźniak, muzyk organista

Po każdej projekcji filmu odbędzie się moderowana dyskusja z udziałem polskich i niemieckich seniorów, kuratorów przedstawionych wyżej instytucji oraz miejskiego konserwatora zabytków.

Chętnych do udziału w projekcie - są jeszcze wolne miejsca - prosimy o kontakt z Pelagią Żejmo tel.502-537-452 i podanie swojego adresu e-mail celem przesłania informacji o dostępie do wydarzenia na platformie zoom.

Filmowy trailer projektu znajdziecie tutaj

Projekt jest realizowany we współpracy z Euroregionem Pomerania, dofinansowany dotacją z programu Interreg VA oraz z budżetu państwa.