Międzynarodowy Dzień Muzeów 2022: Siła muzeów

Mottem Międzynarodowego Dnia Muzeów w 2022 roku jest SIŁA MUZEÓW (The Power of Museums).

Muzea mają moc przekształcania otaczającego nas świata. Jako niezrównane miejsca odkryć, uczą nas o naszej przeszłości i otwierają nasze umysły na nowe pomysły — to dwa niezbędne kroki w budowaniu lepszej przyszłości.

W Międzynarodowy Dzień Muzeów 2022, który odbędzie się 18 maja, chcemy zbadać potencjał muzeów do wprowadzania pozytywnych zmian w swoich społecznościach poprzez trzy soczewki:
Siła osiągania zrównoważonego rozwoju: muzea są strategicznymi partnerami we wdrażaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jako kluczowi aktorzy w swoich lokalnych społecznościach, przyczyniają się do realizacji wielu różnych celów, które obejmują wspieranie ekonomii społecznej i krótkoterminowej oraz rozpowszechnianie informacji naukowej na temat wyzwań środowiskowych.

Siła innowacji w zakresie cyfryzacji i dostępności: muzea stały się innowacyjnymi „placami zabaw”, na których można opracowywać nowe technologie i stosować je w życiu codziennym. Innowacje cyfrowe mogą sprawić, że muzea będą bardziej dostępne i bardziej angażujące, pomagając odbiorcom zrozumieć złożone i zróżnicowane koncepcje.

Siła budowania społeczności poprzez edukację:
poprzez swoje kolekcje i programy muzea łączą tkankę społeczną, która jest niezbędna w budowaniu społeczności. Podtrzymując wartości demokratyczne i zapewniając wszystkim możliwości uczenia się przez całe życie, przyczyniają się do kształtowania świadomego i zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego.

W tej edycji Międzynarodowego Dnia Muzeów zapraszamy do przyłączenia się do tysięcy muzeów na całym świecie w uwolnieniu mocy muzeów!

Więcej (serwis w języku angielskim): KLIK

 

Poster small

 

Międzynarodowy Dzień Muzeów – coroczne święto obchodzone 18 maja, ustanowione w Moskwie 28 maja 1977 roku, przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO.

 

Plakat Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) na licencji CC BY-SA 4.0