Prelekcja dra Tomasza Ślepowrońskiego „Robotnicy przymusowi na Pomorzu Zachodnim”

Zapraszamy w środę, 25 maja 2022 r. o godz. 17.00, na prelekcję dra Tomasza Ślepowrońskiego „Robotnicy przymusowi na Pomorzu Zachodnim”.

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej/przestrzeni dialogu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy (pl. Solidarności 1). Wstęp wolny. 

Pretekstem do prezentacji jednego z mniej znanych wątków związanych z drugą wojną światową jest wystawa poświęcona polskim robotnikom przymusowym pracującym w Stettinie w latach 1939–1945, stojąca na pl. Solidarności (od strony Cafe Przełomy). Ekspozycję przygotowali studenci z Koła Naukowego Młodych Historyków, działającego przy Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, pod kierunkiem dr. Tomasza Ślepowrońskiego. Głównym partnerem instytucjonalnym zostało Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, które użyczyło zbiorów, a także udzieliło wsparcia od strony organizacyjnej. 

Podczas prelekcji rozwinięte zostaną wątki związane m.in. z życiem w obozach dla robotników przymusowych –  w samym Stettinie było ich sto; warunkami pracy przymusowej na rzecz nazistowskich Niemiec; relacjami między ludnością niemiecką a „niewolnikami III Rzeszy”.  

 

dr Tomasz Ślepowroński – historyk, zastępca dyrektora Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W swej pracy badawczej zajmuje się m.in. problemami związanymi ze stosunkami politycznymi między Polską Rzeczpospolitą Ludową a niemiecką Republika Demokratyczną. Pisał o sporze w Zatoce Pomorskiej (1985–1989). Zajmuje się też historią historiografii i dziejów instytucji naukowych na Pomorzu Zachodnim. W latach 2008–2012 był uczelnianym koordynatorem procesu bolońskiego i punktacji ECTS na Uniwersytecie Szczecińskim, a w okresie 2099–2012 był wiceprezesem Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 2009 r. jest członkiem redakcji „Przeglądu Zachodniopomorskiego”. W latach 2013–2014 przebywał na stypendium w Pommersches Landesmuseum Greifswald/Muzeum Pomorza w Gryfii, gdzie przygotowywał wystawę stałą: Polskie Pomorze Zachodnie w latach 1945–2007.

 

1 copy copy copy