Wykład Huberta Bilewicza „Kijów architektów Polaków na przełomie XIX i XX wieku“

Zapraszamy na wykład dra Huberta Bilewicza „Kijów architektów Polaków na przełomie XIX i XX wieku“.

Spotkanie odbędzie się w środę, 25 maja 2022 roku o godzinie 18.00 na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, przy ul. Staromłyńskiej 27 (wejście przez bramę od strony pl. Żołnierza Polskiego). Organiztorem wydarzenia jest Zarząd Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

 

Hubert Bilewicz ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie się doktoryzował, oraz muzealnictwo w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odbył podyplomowe studia w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów pedagogiki zdolności i twórczości UMK w Toruniu, gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz queer studies. Przez kilkanaście lat uczył w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych; wykładał również na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz w ASP w Łodzi. Zajmował się zagadnieniami architektury 19. i pierwszej połowy 20. wieku oraz historią dizajnu (w szczególności dziejami polskiej sztuki użytkowej). Interesował się również pedagogiką artystyczną oraz pograniczem sztuki i edukacji. Jest członkiem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

 

Architectural details on House with Chimaeras 2007 2 

Na zdjęciu detal architektoniczny Domu z chimerami lub Dom Horodeckiego (ukr. Будинок з химерами), budynku wzniesionego w latach 1901-1902 w Kijowie według projektu Władysława Horodeckiego 

foto:Dima Sergiyenko (DiscoverWithDima) 
źróło: commons.wikimedia.org