Letni wieczór w muzeum

Na polskich łąkach, polach, w lasach i ogrodach wśród rosnących tam roślin jest wiele takich, które nazywamy roślinami zielnymi – ziołami.

Zawierają one substancje wpływające na metabolizm człowieka oraz dostarczają surowców zielarskich. Są to gatunki stosowane w lecznictwie, rośliny przyprawowe, a nawet trujące. Grupa ta obejmuje przede wszystkim jednoroczne i dwuletnie rośliny łąkowe, a także drzewa, krzewy, byliny i warzywa.

Wiedza o ich właściwościach i warunkach stosowania towarzyszy ludziom od najwcześniejszych okresów historycznych i jest stale doskonalona. Rośliny zielne stosowane były przez lekarzy oraz w medycynie ludowej, pomagały zarówno w magii ochronnej, jak i szkodzącej, używane były w rytuałach i obrzędach kultowych i religijnych, dodawano je jako przyprawy do potraw, jadano dla walorów smakowych, a niektóre z nich pozwalały przeżyć w czasach klęsk głodu i na przednówku.   

Z biegiem czasu, wraz z rozwojem cywilizacji niektóre funkcje i sposoby stosowania roślin zielnych przestały być używane, a wiedza o ich właściwościach uległa zapomnieniu. Obecnie, w okresie słusznej tendencji do zdrowego trybu życia powracamy do tych roślin i często odkrywamy na nowo ukrytą w nich moc. Są to na przykład: bylica, czarny bez, chrzan, czarnuszka, cząber, gorczyca, jałowiec, czarna jagoda, kminek, krwawnik, lebiodka, lubczyk, macierzanka, malina, mięta, mniszek lekarski, nagietek, piołun, pokrzywa, ruta, szałwia, tatarak, tymianek i w wiele innych. 

 

W letni wieczór – krótki, gorący i pachnący intensywnie rozkwitłą zielenią nic tak nie jest nam potrzebne, jak chłodny ziołowy napój, dobra lektura i muzyka. 

Na takie letnie spotkanie zapraszają Dział Etnografii Pomorza i Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Proponują pakiet wiedzy o ziołach, muzykę na żywo, konkurs z nagrodami i degustację ziołowych napojów. 

Letni wieczór odbędzie się 11 czerwca 2022 roku na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27, w godzinach 19.00–21.00. 

Wstęp wolny.     

 

Letni wieczor w MNS