Tablica pamiątkowa poświęcona Augustowi Ludwigowi Mostowi

Z inicjatywy Klubu Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej we współpracy z IX Liceum Ogólnokształcącym oraz Muzeum Narodowym w Szczecinie na elewacji dawnego Gimnazjum Mariackiego przy placu Mariackim zawisła tablica pamiątkowa poświęcona wybitnemu szczecińskiemu malarzowi – Augustowi Ludwigowi Mostowi.

To właśnie w tej szkole przez większość swojego życia artysta uczył rysunku. 

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się w piątek, 3 czerwca 2022 roku. W uroczystości obok przedstawicieli wymienionych powyżej instytucji – Kryspina Pawilcza, Moniki Drozd oraz dr Dariusza Kacprzaka, udział wzięły także zastępczyni prezydenta Miasta Szczecin Lidia Rogaś oraz dyrektorka Wydziału Kultury UM Szczecin Joanna Leszczyńska. Krótki wykład o twórczości artysty wygłosiła dr Ewa Gwiazdowska z Muzeum Narodowego w Szczecinie. 

 

 

August Ludwig Most (10.03.1807 Szczecin – 27.06.1883, Szczecin) - malarz, przedstawiciel biedermeieru, współtwórca szczecińskiego życia artystycznego i ceniony pedagog. Po studiach w Królewsko-Pruskiej Akademii Sztuki w Berlinie doskonalił warsztat pracując w Dreźnie. W 1834 r. wrócił na stałe do Szczecina i włączył się aktywnie w życie miasta, m.in. jako organizator wystawy własnych dzieł i współzałożyciel Pomorskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych. Malował sceny rodzajowe, dokumentujące kulturę regionalną, portrety, rzadziej pejzaże i widoki miejskie. Od końca 1841 r. aż do śmierci uczył rysunku w Gimnazjum Fundacji Mariackiej oraz w innych szczecińskich szkołach średnich. Był nauczycielem Eugena Dekkerta.

 

IMG 9691

IMG 9693

IMG 9702

IMG 9684

 

IMG 9712

IMG 9731