Książę Filip I w 17 000 000 000 px

Jeden z najcenniejszych obiektów w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie – „Portret księcia pomorskiego Filipa I” Lucasa Cranacha Młodszego -  dzięki Fundacji Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa Kulturowego można oglądać w niezwykle wysokiej rozdzielczości – 17 000 000 000 (miliardów) pikseli. 

 

Fotografia gigapixel: https://wirtualnedziedzictwo.pl/gigapixel2022/SzczecinMuz-Cranach.html

 

Oryginał można podziwiać w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych (ul. Staromłyńska 27) w przestrzeni wystawy stałej „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”

Jednocześnie zachęcamy do eksploracji serwisu fundacji www.wirtualnedziedzictwo.pl, w którym można zobaczyć znacznie więcej wirtualnych opracowań wielu dzieł oraz zabytków (także z regionu Pomorza Zachodniego). 

 

 fwl

 

Lucas Cranach Młodszy urodził się 4 października 1515 roku w Wittenberdze, w Niemczech. Był synem słynnego wówczas artysty Lucasa Cranacha Starszego, nadwornego malarza władców Saksonii. Pobierał nauki u ojca, był jego głównym współpracownikiem, a po jego śmierci w 1553 roku przejął kierowanie warsztatem. Cranachowie specjalizowali się zarówno w obrazach o tematyce religijnej i mitologicznej, jak też w portretach. Lucas Cranach Młodszy przez długi czas pozostawał w cieniu ojca, a jego twórczość postrzegana była jedynie jako kontynuacja stylu wypracowanego przez mistrza. Dopiero ostatnio zaczęto doceniać go jako samodzielnego twórcę, który wniósł własny wkład w sztukę niemiecką XVI wieku. 

Namalowany w 1541 roku „Portret księcia Filipa I” należy do wczesnego okresu twórczości Lucasa Cranacha Młodszego. To jeden z najcenniejszych obrazów w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, ważny także ze względu na osobę portretowanego – wołogoskiego księcia, mecenasa sztuki i dobroczyńcy uniwersytetu w Greifswaldzie, który w 1534 roku wraz z panującym w Szczecinie Barnimem IX (XI) wprowadził na Pomorzu luteranizm (w 1536 roku ożenił się z Marią, córką elektora saskiego Jana Stałego, a ślubu udzielił im sam Marcin Luter). Ciekawym zbiegiem okoliczności Filip I urodził się w tym samym roku co Lucas Cranach Młodszy, zaledwie kilka miesięcy wcześniej – 14 lipca 1515 roku. 

Portret ukazuje Filipa I w wieku 26 lat. Artysta skupił się przede wszystkim na twarzy księcia, wyraźnie ją idealizując, a zarazem odtwarzając jej rysy wiernie, z niezwykłą drobiazgowością. Władca odziany jest w wams i szubę, jego lewa ręka spoczywa na rękojeści rapiera. W lewym górnym rogu obrazu widnieje znak Cranachów i data 1541. Autorstwo obrazu, uprzednio uznawanego za dzieło Lucasa Cranacha starszego, od lat 90. XX wieku wiązane jest z synem artysty, pracującym od 1527 roku w warsztacie ojca. 

 

 

 

Lucas Cranach młodszy (1515–1586) 
Portret księcia pomorskiego Filipa I, 1541 
olej, deska, 60 x 46 cm
Muzeum Narodowe w Szczecinie

filip px