Promocja książki Krzysztofa Kosińskiego „Ekonomia krwi”

Z opisu wydawcy: „Zaczęło się od rekonstrukcji śladów krwi w Pałacu Staszica.

Krok po kroku powstawał portret wojennego pokolenia, marzącego o katolickiej Wielkiej Polsce, lecz ostatecznie broniącego heroicznie ruin Warszawy, wyniszczanego przez reżim komunistyczny, próbującego ułożyć sobie jakoś życie w PRL. […] Pytania o sens polskiej historii przeplatają się z biografiami ludzi zwykłych i niezwykłych. Poza wszystkim chodzi o to, by przywrócić pamięć skazanym na niepamięć”. 

Co można jeszcze nowego powiedzieć o powstaniu warszawskim z perspektywy osób związanych z obozem narodowym? Jakie były relacje ludzi związanych z tą częścią sceny politycznej z innymi formacjami Polskiego Państwa Podziemnego, kiedy dochodziło do współpracy, a co stało na jej przeszkodzie? Jakie losy po wojnie spotkały powstańców, zwłaszcza tych związanych z prawą częścią sceny politycznej? Czy historie te były często obiektem badań historyków, czy znane są szerszej publiczności, a jeżeli nie, to dlaczego? Te i inne pytania będzie można zadać autorowi publikacji podczas debaty towarzyszącej promocji. 

Wydawca ksiązki: Instytut Historii PAN 

Zapraszamy w środę, 19 października 2022 r., o godz. 17.00, do sali konferencyjnej / przestrzeni dialogu w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy (pl. Solidarności 1). Wstęp wolny.

 

 

Krzysztof Kosiński, historyk, wykładowca Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W badaniach naukowych skupia się na historii społecznej Polski po 1945 r. Ważniejsze książki: „O nową mentalność. Życie codzienne w szkołach warszawskich” (2000), „Nastolatki '81. Świadomość młodzieży w epoce »Solidarności«” (2002), „Oficjalne i prywatne życie młodzieży w PRL” (2006), „Historia pijaństwa w czasach PRL. Polityka – obyczaje – szara strefa – patologie” (2008).