Promocja książki "Historia w kopercie"

Zapraszamy w środę, 9 listopada 2022 r., o godz. 17.00, na promocję książki „Historia w kopercie” autorstwa Adriany Rybickiej-Bąk i Pauli Sendry.

Spotkanie odbędzie się w Sali konferencyjnej / przestrzeni dialogu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wstęp wolny.

„Historia w kopercie” to publikacja towarzysząca wystawie czasowej pod tym samym tytułem, prezentująca historie zawarte w prywatnej korespondencji z okresu od międzywojnia po upadek systemu komunistycznego w Polsce. Wszystkie listy pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Zawarta w nich treść umożliwia spojrzenie na kluczowe wydarzenia tego okresu z perspektywy jednostki. Głos zostaje oddany zwykłym ludziom, którzy w swych listach zapisali wspomnienia minionych lat. W publikacji kolejno przedstawione zostały motywy zawarte w korespondencji, takie jak: wojna, niewola, śmieć, tułaczka, codzienność, „Solidarność”, internowanie oraz emigracja.

Inspiracją do powstania wystawy, jak i publikacji był zbiór korespondencji Zofii Nieniewskiej z czasów od drugiej wojny światowej po lata 80. XX wieku. Obok listów przedstawione zostały również kartki pocztowe, pocztówki dźwiękowe, znaczki, grafiki, fotografie archiwalne oraz grypsy. Pojawiły się listy wiodące, wybrane jako najciekawsze ze zbiorów MNS–CDP, między innymi list Romana Abrahama, dowódcy Brygady Kawalerii „Bydgoszcz”, napisany dzień przed śmiercią marszałka Józefa Piłsudskiego oraz zbiór listów Alfonsa Tadajewskiego wysłany do bliskich z obozu koncentracyjnego w Mauthausen.

 

Adriana Rybicka-Bąk – historyczka. Od 2018 roku nauczycielka historii w szkole podstawowej. W latach 2020–2022 asystentka w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.

Paula Sendra – historyczka. Od 2018 roku asystentka w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Nauczycielka historii w szczecińskim prywatnym liceum dla dorosłych. Autorka i współautorka trzech wystaw czasowych prezentujących obraz historii widzianej oczami zwykłego człowieka, podkreślających ulotność życia ludzkiego, ale też ukazujących problemy zwykłej codzienności na tle wielkich wydarzeń historycznych.

 

 

cdpsiec kolor 2

 

 

Historia w kopercie