Jesienne południe w Muzeum (z kawą)

Kawa to jeden z podstawowych artykułów spożywczych i najważniejszych towarów handlowych na świecie. Obecnie uprawia się ją w ponad 70 regionach, a warunki dla niej odpowiednie znajdują się w obszarze pomiędzy Zwrotnikami Raka i Koziorożca. 

Wywodzi się z Etiopii z  regionu Kaffa, stąd też prawdopodobnie pochodzi jej nazwa. W XIII lub XIV wieku kupcy arabscy przewieźli ją do Jemenu. Stamtąd napój z prażonych ziaren kawowca zaczął swój tryumfalny pochód przez świat. Poprzez Bliski Wschód kawa  dotarła do Turcji, gdzie w Stambule otworzono w 1554 roku pierwszą kawiarnię. W Europie pierwsza kawiarnia została otwarta w Oxfordzie w Anglii w 1650 r. , w Paryżu było to  w 1671 r., a w 1683 r. po zwycięskiej bitwie wiedeńskiej Jerzy Franciszek Kulczycki założył pierwszy kafehaus  w tym mieście. 

Do Polski kawa dotarła pod koniec XVII wieku w wyniku sąsiedztwa z  Imperium Osmańskim, a pierwszą kawiarnię  na przełomie XVII i XVIII uruchomiono w Gdańsku. Tak rozpoczęło się i trwa kawiarniane życie Europy.

W 1795 roku ukazał się, tłumaczony z j. francuskiego, pierwszy podręcznik dla kawiarzy: Krótka wiadomość o kawie i jej właściwościach i skutkach na zdrowie ludzi spływających.

Na te wiadomości zapraszają Działy Etnografii Pomorza i Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jest to trzecie spotkanie opowiadające historie o napojach. Ze względu na właściwości kawy na  pakiet wiedzy o niej i degustację, muzykę na żywo  oraz konkurs z nagrodami zapraszamy w południe. 

 

Jesienne południe (z kawą) w Muzeum odbędzie się 27 listopada 2022 r.  w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3, w godzinach: 12.00 – 14.00. 
Wstęp wolny  

 

Afisz kawa