„Szczecin 1945. Bitwa narodów” – promocja książki

szczecin 1945Zapraszamy na promocję książki Jana Siniusa pt. „Szczecin 1945. Bitwa narodów”. 1945„Szczecin 1945. Bitwa narodów” to pierwszy tom z planowanej trylogii przypominającej wydarzenia końca wojny na Pomorzu Zachodnim.

W publikacji autor opisuje starcia toczone w marcu 1945 roku na położonych w rejonie Szczecina trzech przyczółkach: Dąbie–Gryfino, pod Świętą i w Stepnicy. Kilka rozdziałów poświęconych zostało udziałowi Polaków w walkach pod Szczecinem, jeńcom wojennym, ustabilizowaniu się linii frontu nad Odrą. Czytelnik znajdzie też szczegółowy ordre de bataille sił zbrojnych zaangażowanych w marcowe walki pod Szczecinem.

Książka została napisana na podstawie rosyjskich i niemieckich dokumentów archiwalnych, a także opracowań historycznych i materiałów niepublikowanych. Oprócz szczegółowych opisów wydarzeń autor przedstawia także wspomnienia wielu ich świadków i uczestników, a także liczne, często nigdy wcześniej nieudostępnione, materiały ikonograficzne.

Jan Sinius, pasjonat historii, zajmujący się badaniem tematu działań wojennych na Pomorzu Zachodnim w okresie drugiej wojny światowej, przede wszystkim historii walk pod Szczecinem. Członek Stowarzyszenia Historycznego „549” oraz zespołu ekspertów ds. walk o Szczecin pod kierownictwem dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Autor książki „Szczecin 1945: Bitwa Narodów” i twórca facebookowej strony „Festung Stettin”.

Piotr Brzeziński, prezes Stowarzyszenia Miłośników Archeologii Militarnej „Pomorze 1945” oraz członek zespołu ekspertów ds. walk o Szczecin pod kierownictwem dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Znawca historii, zajmujący się od niemal 40 lat badaniem tematu działań wojennych na Pomorzu Zachodnim w okresie drugiej wojny światowej, współpracujący od wielu lat przy ekshumacjach i identyfikacji tysięcy żołnierzy wówczas poległych . Współtwórca portalu internetowego „Pomorze1945.com”.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, w sali konferencyjnej / przestrzeni dialogu. Promocję poprowadzi Piotr Brzeziński.