Dni Otwarte Funduszy Europejskich: Konserwatorskie Niebo

Zapraszamy na wydarzenie specjalne związane z projektem "Konserwatorskie Niebo" a odbywającym się w ramach X edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich oraz 17. Europejskiej Nocy Muzeów.

WYDARZENIE 1.

„Konserwatorskie Niebo” – wizyta w pracowniach konserwatorskich
12 maja 2023, piątek, godzina: 12.00-13.00 oraz 16.00-17.00

Pawilon Działu Konserwacji Zbiorów MNS (wejście od ul. Zygmunta Starego, na Wałach Chrobrego)

Pomieszczenia nie są udostępnione zwiedzającym w ramach standardowej oferty.

Zapraszamy na spacer po nowo wyposażonych pracowniach Działu Konserwacji Muzeum Narodowego w Szczecinie, podczas którego Główny Konserwator Zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, Przemysław Manna, opowie o pracy konserwatora, o najnowszych możliwościach techniki i nauki w służbie ocalenia dziedzictwa materialnego oraz o sukcesach zespołu konserwatorskiego z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Pracownie nie są na co dzień dostępne dla zwiedzających, jest to wyjątkowa okazja by zajrzeć do „muzealnego serca” oraz poznać muzealną alchemię „lekarzy dzieł sztuki”.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną rezultaty badań oraz prac konserwatorskich, zrealizowanych sprzętem laboratoryjnym, badawczym i konserwatorskim zakupionym w ramach projektu „Konserwatorskie Niebo – zakup wyposażanie do Pracowni Działu Konserwacji Muzeum Narodowego w Szczecinie nr POIS.08.01.00-00-0085/17”. 

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. 

Zbiórka przy wejściu do Pawilonu Konserwacji (budynek przy gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie na Wałach Chrobrego 3, wejście od ulicy Zygmunta Starego, przy bramie wjazdowej)

Czas trwania: 60 minut. 

Z uwagi na charakter spotkania liczba uczestników jest ograniczona. 

Zgłoszenia chęci uczestnictwa w spotkaniu proszę przesyłać mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.lub przekazać telefonicznie na numer: +48 797 705 256.

 

WYDARZENIE 2.

„Konserwatorskie łamigłówki” – gra muzealna
13 maja 2023, sobota, godzina: 19.00-22.00 (cały gmach MNS, Wały Chrobrego 3)

Gra muzealna to atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu, polegająca na odkrywaniu muzeum z innej nieznanej dotąd perspektywy. Gra zawiera w sobie ukryte elementy wiedzy dotyczącej zabytków muzealnych i zagadnień konserwatorskich, wymaga skupienia się na detalu Uczestnicy otrzymają zadania do wykonania w formie rebusów, krzyżówek, łamigłówek słownych. 

Karty do gry wydawane będę od godziny 19.00 do 20.00 w kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie w gmachu na Wałach Chrobrego 3, stacje do gry znajdują się w przestrzeni wystaw stałych i czasowych prezentowanych w gmachu. Prawidłowo wypełnione karty gry będzie można wymienić na upominki ze znakiem Dni Otwartych Funduszy Europejskich i Muzeum Narodowego w Szczecinie już od godziny 20.00 do 22.00 w kasie Muzeum. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Udział w grze jest bezpłatny. Liczba kart do gry i upominków, które można otrzymać za prawidłowo wypełnioną kartę gry jest ograniczona Osoby małoletnie mogą uczestniczyć tylko pod opieką osoby dorosłej. 

Czas trwania rozgrywki: 60-120 minut. 

 

WYDARZENIE 3.

„Wyobraźnia dźwięku” – koncert w przestrzeniach ekspozycyjnych

13 maja 2023, sobota, godzina: 18.00-19.00, cały gmach MNS (Wały Chrobrego 3)

Koncert uczestników Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego – „Wyobraźnia dźwięku”. Spotkanie z zabytkami i dziełami sztuki przy dźwiękach muzyki zachęci uczestników by obcować z kulturą wszystkimi zmysłami. Czy muzyka pozwoli usłyszeć głos zabytków? A może w ich otoczeniu, będzie można zobaczyć muzykę? Zapraszamy na koncert Uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

Czas trwania: 60 minut. 

 

WYDARZENIE 4. 

„Z kamerą w Konserwatorskim Niebie” – prezentacja filmu

13 maja 2023, sobota, godzina: 20.00-21.00 (sala konferencyjna, gmach MNS, Wały Chrobrego 3)

„Z kamerą w Konserwatorskim Niebie Muzeum Narodowego w Szczecinie” zapętlona projekcja filmu dokumentującego możliwości badawcze i konserwatorskie wszystkich pracowni Działu Konserwacji Zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Autorzy: Przemysław Manna i Paweł Bosy (okres realizacji zdjęć: 2020 i 2021). Film, jest inicjatywą własną konserwatorów zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, powstał w pandemii, jako materiał umożliwiający popularyzację rezultatów projektu „Konserwatorskie Niebo – zakup wyposażanie do Pracowni Działu Konserwacji Muzeum Narodowego w Szczecinie nr POIS.08.01.00-00-0085/17”. W filmie pokazane są miejsca na co dzień niedostępne dla gości odwiedzających Muzeum.

Czas trwania: 15 minut (projekcja zapętlona)

Bezpłatny wstęp dla uczestników pozostałych wydarzeń.

 

logosy copy copy copy copy copy copy copy copy