Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

Zapraszamy mieszkańców Szczecina i okolic do udziału w akcji „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych” prowadzonej przez Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie.

Zbiórka odbędzie się 25, 26 i 27 maja 2023 roku w Muzeum Narodowym w Szczecinie-Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27.

Godziny pracy punktu zbiórki:
25.05 (czwartek), godz. 10.00-17.00
26.05 (piątek), godz. 09.00-16.00
27.05 (sobota), godz. 10.00-17.00

Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci o Kresach, zarówno w aspekcie materialnym, jak i duchowym. Kresy to tereny bogate kulturowo, o zawiłej i często trudnej historii, stanowiące od wieków wielonarodowy i wielowyznaniowy tygiel. Dzięki zgromadzonym przez kuratorów Muzeum wspomnieniom, historiom osób, miejsc i przedmiotów, nacechowanym osobistym, często pełnym emocji postrzeganiem, możliwe będzie uchwycenie żywego i autentycznego obrazu Kresów.

Zachęcamy do przekazania pamiątek z Kresów oraz podzielenia się wspomnieniami z życia na tych terenach. Przekazanie obiektów następuje w formie darowizny. Zapewniamy, że wszystkie darowane przedmioty zostaną otoczone opieką, będą przechowywane w warunkach, które pozwolą uchronić je przed zniszczeniem. A zarejestrowane opowieści dadzą niepowtarzalną okazję ocalenia autentycznych, indywidualnych wspomnień.

Przekazanie pamiątek oraz rejestracja opowieści nie wymaga specjalnego przygotowania. Wszystkie niezbędne dokumenty będą gotowe w Recepcji (wzory dokumentów oraz regulamin akcji dostępne są na stronie: www.ocalone.mnwl.pl). Istnieje możliwość umówienia się na spotkanie na konkretną godzinę – w tym celu zachęcamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego. W razie pytań Biuro Obsługi Zbiórki udzieli wszelkich informacji.

Kontakt:
tel. +48 726 022 100
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Akcja objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.