Wykład dra Henryka Kusia "Pojęcie znaczenia a sztuka współczesna"

Muzeum Narodowe w Szczecinie i Zarząd Szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki, zapraszają na wykład dra Henryka Kusia: POJĘCIE ZNACZENIA A SZTUKA WSPÓŁCZESNA.

Spotkanie odbędzie się w dniu 13 czerwca 2023 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej gmachu Muzeum Narodowego przy ul. Wały Chrobrego 3.

 

Prelegent w swoim wystąpienia podda analizie krytycznej pojęcie estetyki, podważając sens jego stosowania w odniesieniu do sztuki współczesnej oraz proponuje wprowadzenie pojęcia znaczenia, jako bardziej adekwatnego do jej analizy.

Dr Henryk Kuś jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od roku 1980 zajmuje się publicystyką i krytyką na temat sztuki w tym szczególnie fotografii. Wykładał zagadnienia sztuki jej krytyki oraz fotografii w kilku polskich uczelniach. Był uczestnikiem Światowego Kongresu Filozofii Chrześcijańskiej (Lublin 1996), Kongresu Kultury Polskiej (Warszawa-2000), VIII Zjazdu Filozofii Polskiej (Warszawa 2008) Aktywnie uczestniczy w życiu środowiska fotografii polskiej w postaci konferencji naukowych na temat jej aspektów historycznych, a także w wystawach zbiorowych (foto-obiekt, Warszawa, galeria Propaganda, Radom – CSW Elektrownia, BWA Kielce, galeria Imaginarum, Łódź 2012), (Interskalacje Instytut Cybernetyki Sztuki, Gdańsk 2022, 2023). Prace m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Lublinie oraz w kolekcji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Lublinie.

 

Ilustracja: Zdzisław Stanek (1925- 1996), Światłoformy słońca I, 1970