IN GREMIO – IN PRAXI

Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie, Instytut Archeologii UMK oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie zapraszają do udziału w piątym spotkaniu z cyklu In gremio – in praxi.

Naszym celem jest przedstawienie wyników badań nad szeroko pojętym skórnictwem i wytwórczością skórzaną w Polsce z perspektywy archeologii, historii, historii sztuki, etnografii i etnologii. Serdecznie zapraszamy także przedstawicieli nauk ścisłych współpracujących z archeologią oraz konserwatorów zabytków skórzanych.

Motywem przewodnim konferencji jest garbowana skóra zwierzęca. Zachęcamy do prezentacji najnowszych odkryć, wyników badań i studiów, zbiorów muzealnych, przedmiotów unikatowych i pospolitych, niezależnie od ich chronologii i miejsca odkrycia.

Przez tysiąclecia, na wszystkich kontynentach, ludzie reprezentujący różne kultury doskonalili metody przetwarzania surowych pokryć różnych zwierząt lądowych i wodnych w tworzywo spełniające ich oczekiwania i potrzeby – te codzienne, utylitarne i estetyczne. Zróżnicowany jakościowo surowiec był wykorzystywany wszechstronnie, w niemal każdej dziedzinie życia. Modyfikowana, przetwarzana na różne sposoby, towarzysząca człowiekowi od zawsze skóra, jest materiałem uniwersalnym do dziś. To właśnie ta wszechstronność i praktycznie nieograniczony dostęp do niej były stymulatorami ciągłego doskonalenia technik i technologii. Jakościowe zróżnicowanie skór wiązało się ze stałym poszerzaniem asortymentu wyrobów – od jednostkowych do produkowanych masowo, od prostych o znaczeniu stricte utylitarnym, po przedmioty spełniające potrzeby estetyczne, zachwycające swym pięknem do dziś.
Anna B. Kowalska, Małgorzata Grupa

Miejsce i data spotkania: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych; ul. Staromłyńska 27; 15 listopada 2023
Prosimy o przesyłanie zgłoszeń wystąpień do 15 października na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

IN GREMIO – IN PRAXI
Różnorodność, ponadczasowość, piękno - wyroby skórzane w kulturze życia codziennego