Wyróżnienie dla „Macierz. Szczecińskie muzea i sztuka dla nowego Pomorzanina. 1910-1945

„Macierz. Szczecińskie muzea i sztuka dla nowego Pomorzanina. 1910-1945” dra Szymona Piotra Kubiaka z wyróżnieniem w II Konkursie Muzealna Książka Roku.

Publikacja wydana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie we współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie została doceniona w kategorii Wydawnictwa Naukowe. Komisja konkursowa oceniała książki pod względem merytorycznym, dydaktycznym, harmonii estetycznej, kojarzącej elementy merytoryczne, techniczne i projektowe książki, a także strategii dystrybucji i promocji oraz udostępniania.

Autorem wyróżnionej publikacji jest dr Szymon Piotr Kubiak, kierownik Działu Sztuki Europejskiej 1800 – 1945 w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Za projekt graficzny publikacji odpowiada Piotr Nikodem Wardziukiewicz z Akademii sztuki w Szczecinie.

Recenzując tę monografię dr hab. Eryk Krasucki, prof. US pisał, że to: (...) wielowymiarowy, niezwykle erudycyjny i intrygujący opis oraz interpretacja regeneracyjnych projektów, jakie próbowano zrealizować na Pomorzu w pierwszej połowie XX wieku. Monografia skrzy się od pomysłów i błyskotliwych porównań, zachwycając świeżością ujęcia. Wyznacza jednocześnie nowy trop badań w odniesieniu do przeszłości Szczecina oraz Pomorza i powinna zainteresować szerokie grono humanistów.

Organizatorem konkursu na Muzealną Książkę Roku jest Narodowy Instytut Muzeów, a partnerem tegorocznej edycji jest Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

„Macierz. Szczecińskie muzea i sztuka dla nowego Pomorzanina. 1910-1945” jest dostępna w muzealnych księgarniach oraz w sklepie internetowym: Publikacje MNS: Macierz. Szczecińskie muzea i sztuka dla Nowego Pomorzanina 1910-1945