Polsko-niemiecka wystawa o twórczości Else Mögelin w Cottbus

W najbliższy piątek, 1 grudnia, w Brandenburskim Muzeum Krajowym Sztuki Nowoczesnej w Chociebużu zostanie otwarta nowa ekspozycja przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wystawa ukazuje sylwetkę północnoniemieckiej artystki Else Mögelin 

na tle zmieniających się tendencji stylistycznych i politycznych zawirowań trudnej historii XX wieku.

„Pomimo rozległego dorobku powstałego w ciągu ośmiu dekad, obejmującego tekstylia i zabawkarstwo, malarstwo i grafikę, twórczość urodzonej w Berlinie artystki Else Mögelin (1887–1982) nie została jeszcze w pełni doceniona” – wyjaśnia dr Szymon Piotr Kubiak, jeden z kuratorów wystawy – „Jako studentka weimarskiego Bauhausu, kierowniczka warsztatu tkackiego w kolonii artystycznej Gildenhall koło Neuruppina oraz prowadząca uczelniane pracownie tkaniny w Szczecinie (1927–1945) i Hamburgu (1945–1952), związała się z ważnymi dla Północnych Niemiec instytucjami. Oscylując między ekspresjonizmem, realizmem i sztuką naiwną, a także stosując różne rodzaje splotów tkaniny gładkiej, Mögelin stała się jedną z najważniejszych reprezentantek tej dziedziny rzemiosła w okresie międzywojennym na terenie Brandenburgii i Pomorza (Zachodniego), zaś po 1945 roku – kultywatorką tradycji bałtyckiej krainy nad Morzem Północnym.”

Wystawa, stworzona przez polsko-niemiecki zespół z Brandenburskiego Muzeum Krajowego Sztuki Nowoczesnej w Chociebużu i Muzeum Narodowego w Szczecinie, będzie dostępna dla zwiedzających w Chociebużu (Cottbus) od 1 grudnia do 3 marca. W Muzeum Narodowym w Szczecinie będzie można ją oglądać już od 4 kwietnia.

„Dla polskich widzów będzie to pierwszy kontakt z dziełami wykładowczyni szczecińskiej Szkoły Rzemiosła i Przemysłu Artystycznego / Praktycznej Szkoły Pracy Projektowej, który pozwoli przybliżyć wybrane aspekty sztuki w mieście i szerokim regionie od lat dwudziestych do zakończenia II wojny światowej oraz jej reminiscencje w polityce kulturalnej Republiki Federalnej Niemiec.” – uzupełnia dr Szymon Piotr Kubiak.

Kuratorzy: Caroline Kühne (BLMK), dr Szymon Piotr Kubiak (MNS)

Else Mögelin. Ich wollte, gegen alle Hindernisse, weben / Else Mögelin. Chciałam tkać – mimo wszelkich przeciwności 
1.12.2023–3.03.2024 
Brandenburgisches Landesmuseum für Moderne Kunst Cottbus 

Else Mögelin. Chciałam tkać – mimo wszelkich przeciwności / Else Mögelin. Ich wollte, gegen alle Hindernisse, weben 
4.04.2024–9.06.2024 
Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 3

Else Mogelin Pasterze duzy

Else Mögelin (1887–1982), Pasterze, 1930, litografia, papier , Muzeum Narodowe w Szczecinie, spuścizna po Friedrichu Bernhardcie, fot. Grzegorz Solecki