Akcja MNS–CDP „Światła pamięci” - zapal znicz ofiarom Grudnia '70

Zapraszamy w niedzielę, 17 grudnia 2023 r., o godz. 17.00, na plac Solidarności – dach Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy do uczestnictwa w akcji pt. „Światła pamięci”.

Jak co roku wspólnie zapalimy znicze ofiarom szczecińskiego Grudnia '70. To właśnie w tym miejscu zginęło najwięcej z nich.

W tym roku, 17 grudnia, obchodzimy 53. rocznicę rewolty, podczas której ludzie Wybrzeża upomnieli się o godne traktowanie. W Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu zginęły czterdzieści cztery osoby, ponad tysiąc zostało rannych. W samym Szczecinie ofiar śmiertelnych było szesnaście, a rannych, w tym ciężko, ponad sto. Na placu przed ówczesną Komendą Wojewódzką Milicji Obywatelskiej i w jego okolicach od kul wojska i milicji zginęło aż dwanaście osób.

Tradycyjnie ułożymy znicze w napis GRUDZIEŃ '70 i zapalimy je o tej porze, gdy w stronę tłumu manifestantów padły pierwsze strzały.

Oprócz tych zakupionych przez nas, każdy chętny może zapalić również własny znicz. Akcję wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.