Promocja książki Michała Dłużaka "Kocie oko"

Zapraszamy na promocję książki Michała Dłużaka „Kocie oko”. To wyjątkowa pozycja na księgarskim rynku, określana przez autora szczecińską powieścią historyczno-fantastyczną dla młodzieży.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina (ul. Księcia Mściwoja II 8) w sobotę, 20 stycznia 2024 roku o godzinie 16.00. Wstęp wolny.

Na spotkanie zapraszają wydawcy książki: Wydawnictwo Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Wydawnictwo Triglav.

 

Co byście zrobili, gdyby okazało się, że świat dookoła nie jest do końca tym, na co wygląda?
Tegoroczne wakacje zapowiadały się naprawdę nudno. Damianowi przychodziły do głowy różne figle, które miały urozmaicić słoneczne i ciepłe dni. Tylko, że… to ktoś (lub coś?) postanowił spłatać mu największego psikusa. Niespodziewanie na drodze chłopca pojawił się kot, niezwykły, czarny kot z niesamowitymi, pulsującymi żywo oczami i w dodatku potrafiący mówić, i o wiele, wiele więcej.
Nasi bohaterowie będą musieli przemierzyć czas i przestrzeń, aby odnaleźć tajemniczego Zinfregina i odzyskać pewien bardzo cenny przedmiot. To wszystko będzie możliwe, tylko dzięki pewnej wyjątkowej zdolności, którą posiada chłopiec.

Celem powieści jest nauka przez zabawę. Losy Damiana i Maureen dzieją się na tle wydarzeń historycznych. Podróż odbywa się w czasie, jednak nie w przestrzeni. Każde zdarzenie ma miejsce w Szczecinie. Dzięki temu czytelnicy mogą poznać nie tylko losy Damiana, ale również samego miasta. W związku z naturą ściganego Zinfregin, trafiają do tragicznych wydarzeń historycznych, które pozostawiły niezatarty ślad na obliczu miasta. Podczas opisywanych wydarzeń, czytelnicy są, tak jak Damian, jedynie biernymi świadkami. Nie zawsze można wtedy uchwycić sens wydarzeń. Jest to próba rozbudzenia ciekawości, aby czytelnicy sami sięgnęli do materiałów historycznych, aby lepiej zrozumieć co właściwie zobaczyli. Notatki historyczne, znajdujące się na końcu książki mają im w tym pomóc oraz wskazać dalsze tropy. Całość zamknięta w lekkim stylu fantastyki z motywem podróżnym bez ruszania się z miejsca.

(…)

Gdyby miasta potrafiły mówić, opowiedziałyby niezwykłe historie. O tym, jak wyrastały z niewielkich osad i rozrastały się w wielkie miasta. Byłyby to opowieści o powstawaniu niezwykłych budowli oraz ich upadkach. Byłyby to losy wielu pokoleń ludzi: dzieci, dorosłych i starców. Historie wydarzeń wzniosłych i smutnych.

Gdyby tylko miasta potrafiły mówić… Niestety jednak nie potrafią. Jak więc poznać te wszystkie niezwykłe wydarzenia, zagadki i tajemnice, które skrywa miasto? Ha! Pewnie przeczytać wiele książek?! Odwiedzić te wszystkie miejsca, które przetrwały z danych czasów?!

Ale najlepiej... byłoby mieć machinę czasu i polecieć w niej do początków miasta. Czy jest taka machina? Jest! Oczywiście! Nazywa się WYOBRAŹNIA. Przy jej pomocy można odbyć każdą podróż. Są jeszcze inne metody – tajemnicze.

Michał Dłużak, Początek