Projekcja filmu „Johannes Quistorp”

Stowarzyszenie Sztuka – Edukacja – Promocja i Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zapraszają w czwartek, 15 lutego 2024 r., o godz. 18.00, na pokaz filmu dokumentalnego pt. „Johannes Quistorp”.

Projekcja odbędzie się w sali konferencyjnej MNS–CDP. Po pokazie zapraszamy do udziału w dyskusji z osobami zaangażowanymi w realizację projektu. Wstęp wolny.

 

W debacie wezmą udział:
Helena Kwiatkowska, autorka scenariusza i realizatorka filmu,
Bartosz Jurgiewicz, autor zdjęć i montażu,
Dorota Pundyk, współautorka scenariusza i autorka strony na Facebooku, dotyczącej życia i działalności J. Quistorpa,
Olga Dąbkiewicz, pseudonim artystyczny Marvelous Retrolady, animatorka kultury retro na Pomorzu Zachodnim, konsultantka kostiumów do filmu,
Damian Kolassa, członek Stowarzyszenia Denkmal Pomorze, autor książki o wieży Quistorpa,
dr hab. Paweł Gut, historyk, prof. US.

 

ohannes Quistorp (1822-1899) to największy filantrop w historii Szczecina i regionu. Jego firma Pomm ersche Industrie Verein przez wiele lat znajdowała się wśród największych fabryk cementu portlandzkiego w Niemczech. Swoim pracownikom w Lubinie zapewniał pomoc socjalną i bytową. Ufundował zakład opiekuńczo-szpitalny Betania. Przeznaczył swoje ziemie na miejsce wypoczynku dla mieszkańców miasta. W ten sposób powstał pierwszy publiczny park w Szczecinie, obecnie park im. Jana Kasprowicza. Johannes i Martin podarowali również miastu ziemie pod budowę szkół. Był twórcą kolonii willowych Westend i Nowy Westend (obecnie wille przy ulicy Wojska Polskiego oraz w okolicy placu Jakuba Wujka). Johannes Quistorp i jego syn Martin są pochowani na cmentarzu znajdującym się na terenie Betanii w Szczecinie.

 


Spotkanie organizowane jest w ramach projektu pt. „Johannes Quistorp – przedsiębiorca i filantrop. Odkrywanie historii biznesu zaangażowanego społecznie na Pomorzu Zachodnim”. Film powstał z Programu Współpracy Interreg VIA Meklemburgia Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.