„Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych” TYLKO DO WTORKU!

Plenerowa wystawa „Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych” będzie prezentowana na placu Solidarności tylko do najbliższego wtorku (5 marca 2024).

Kto jeszcze nie widział znakomicie opracowanej ekspozycji to ostatnia szansa. Wystawa posiada własne oświetlenie, tym samym można ją oglądać nawet po zmroku.

To niezwykła podróż po Ziemiach Zachodnich i Północnych. Najnowsza ekspozycja SZZiP przybliża różnorodne wymiary tego, co składa się na unikatowe – materialne i niematerialne – dziedzictwo terenów przyłączonych do Polski w wyniku drugiej wojny światowej, na których doszło do niemal całkowitej wymiany ludności. Na wystawie będzie można zobaczyć to, co na tych ziemiach zastano, zajrzeć do walizek z rzeczami przywiezionymi. Widzowie będą mogli zapoznać się z tym, co tu wytworzono, ale też przyjrzeć się temu, co zostało utracone.
Ciekawą formą, intrygującą ikonografią i głosami świadków historii, autorzy chcą zachęcić zwiedzających do refleksji nad zmieniającym się stosunkiem do otaczającego nas świata i naszym wpływem na jego kształt dla kolejnych pokoleń. Co będzie dla nich dziedzictwem zastanym, wszczepionym, wytworzonym czy utraconym?

Wystawa prezentowana była w Opolu (19–26 października 2023 r.), w Zielonej Górze (3–22 listopada 2023 r.), we Wrocławiu (28 listopada 2023 r. – 3 stycznia 2024 r.) i w Olsztynie (10–20 stycznia 2024 r.). W Szczecinie będzie dostępna przez sześć tygodni.

Ekspozycję można zwiedzać samodzielnie przez całą dobę, jest ona dostępna w językach polskim i angielskim.