DOFE: oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu”

W sobotę 11 maja o godzinie 12.00 zapraszamy na spotkanie z kuratorką wystawy „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu” Kingą Krasnodębską.

Odwiedzając wystawę, wkraczamy w nieco mroczną, lecz rozświetloną metafizycznym blaskiem odległą epokę, pełną tajemnic i fantastycznych wyobrażeń – świat średniowiecznego chrześcijaństwa. Wśród prezentowanych na wystawie dzieł wyróżniają się gotlandzkie kolumny z klasztoru cysterskiego w Kołbaczu, ukazujące mnichów podczas codziennych czynności i słynnego czarta ciągnącego za kaptur jednego z zakonników. Odlana z brązu antaba kołobrzeska w kształcie głowy lwa czy skarb luksusowych ozdób znaleziony w Szczecinie odzwierciedlają bogactwo średniowiecznych ośrodków funkcjonujących w ramach Hanzy – potężnego związku miast północnej Europy.

Udział w spotkaniu z kuratorką w czasie Dni Otwartych Funduszy Europejskich jest bezpłatny.

Wystawa „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu” powstała w ramach projektu „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość. Centralne muzea pomorskie wspólnie prezentują dzieje i kulturę Pomorza”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska oraz ze środków Finansowych Województwa Zachodniopomorskiego.

To wystawa prezentująca sztukę średniowieczną z terenu historycznego Pomorza od XII w., gdy w latach 20. zakończył się ostatecznie proces chrystianizacji, do kolejnej transformacji religijnej tych obszarów, związanej z przyjęciem reformacji w 1534 r.

Więcej na temat projektu: „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość. Centralne muzea pomorskie wspólnie prezentują dzieje i kulturę Pomorza” INT65 pod linkiem: O projekcie - Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość (muzeum.szczecin.pl)

11 maja 2024 | sobota | godzina 12.00 | ul. Wały Chrobrego 3, Szczecin

Więcej na temat programu Dni Otwartych Funduszy Europejskich: Znajdź atrakcję dla siebie - Dwudziestolecie Polski w Unii Europejskiej (20lat.eu)

20 lat logodni otwarte logo