DOFE: oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”

W sobotę 11 maja o godzinie 10.00 na zwiedzających czekał będzie kurator wystawy „Świt Pomorza. Kolekcje starożytności pomorskich” Krzysztof Kowalski.

Omówi najciekawsze spośród ponad tysiąca eksponatów, wśród których najstarsze pochodzą z XIII tysiąclecia przed naszą erą! Cios mamuta, słynny bursztynowy niedźwiedź z okolic Słupska, gliniane naczynie w kształcie baranka, narzędzia, ozdoby, zabawki i gry oraz imponująca wczesnośredniowieczna łódź ze Szczecina – to tylko niektóre z przedmiotów, nad którymi można pochylić się wraz kuratorem i poznać ich historię.

Zwiedzanie tej wystawy z kuratorem w czasie Dni Otwartych Funduszy Europejskich jest bezpłatne.

Wystawa „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” powstała w ramach projektu „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość. Centralne muzea pomorskie wspólnie prezentują dzieje i kulturę Pomorza”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska oraz ze środków Finansowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Wystawa prezentuje niemal 14 tysiącleci dziejów kultury na ziemiach pomorskich, obejmujących czasy od schyłku epoki lodowcowej do pierwszych dekad istnienia Księstwa Pomorskiego.
Na wystawie można obejrzeć ponad tysiąc eksponatów pochodzących z bogatych zbiorów archeologicznych gromadzonych w Szczecinie od lat dwudziestych XIX wieku. Są one przedstawione w porządku chronologicznym, poczynając od artefaktów z epoki kamienia (sala pierwsza), przez zabytki z epoki brązu i epoki żelaza do schyłku starożytności (sala druga), a kończąc na średniowiecznych (sala trzecia i czwarta). Ukazują przy tym kilkadziesiąt kolejnych, często przenikających się zjawisk kulturowych, społecznych i gospodarczych.

Więcej na temat projektu: „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość. Centralne muzea pomorskie wspólnie prezentują dzieje i kulturę Pomorza” INT65 pod linkiem: O projekcie - Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość (muzeum.szczecin.pl)

Więcej na temat programu Dni Otwartych Funduszy Europejskich: Znajdź atrakcję dla siebie - Dwudziestolecie Polski w Unii Europejskiej (20lat.eu)

11 maja 2024 | sobota | godzina 10.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych | ul. Staromłyńska 27, Szczecin

20 lat logodni otwarte logo